Anasayfa Haberler UMH: Wagner ve Esed milislerinden oluşan konvoy 4 adet Pantsir-S1 ile birlikte geri çekildi

UMH: Wagner ve Esed milislerinden oluşan konvoy 4 adet Pantsir-S1 ile birlikte geri çekildi

0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) güçleri darbeci Hafter kontrolündeki Trablus’un güneyinde önemli ilerlemeler kaydediyor.

UMH operasyon odasından yapılan açıklamada; Beni Velid’de bulunan Wagner ve Hafter saflarında savaşan Esed yanlısı Suriyeli milisler beraberlerindeki 4 adet Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi ile birlikte geri çekildiği ifade edildi.

Trablus’un güneyinde kayıplar veren Wagner’in çekilişi devam ediyor. Beni Velid’e çekilen unsurlar buradan hava yoluyla tahliye ediliyor. UMH operasyon odası 28 Mayıs 2020 tarihine kadar bölgeden çekilen unsurlara müsaade edileceğini açıklamıştı.

Tarhuna’dan çekilen Wagner konvoyunda yer alan Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Dengeleri Değiştiren Hava Üssü: Watya

Libya’da BM nezdinde tanınan ve meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler, darbeci Halife Hafter’e bağlı güçlerin işgalindeki kritik Watya Hava Üssünde kontrolü 18 Mayıs 2020’de tekrar sağlamıştı. Watya hava üssünün güneyinde 18 Mayıstan itibaren ilerleme kaydeden UMH güçleri Alasaba’da kontrolü sağladı.

Watya hava üssünün düştüğü günden bugüne UMH güçleri darbeci Hafter güçlerine karşın sahada önemli ilerlemeler kaydetti. Bu noktada darbeci Hafter güçlerinin imha edilen Rus yapımı hava savunma sistemlerinin yanı sıra bölge halklarının UMH güçlerine destek vermesi önemli etkenler olarak öne çıktı.

Al-Watiya Hava Üssünde Bayraktar TB2 tarafından vurularak imha edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemi

Psikolojik olarak yıpranan Hafter unsurları geri çekilmek zorunda kalıyor. Geri çekilirken ise EYP ve anti-personel mayınları ile UMH güçlerine kayıplar verdirmeyi ve operasyonları yavaşlatmayı planlıyorlar.

22 Mayıs 2020’de Trablus’un güneyinde ve Tarhuna şehrinin batısından başlatılan eş eksenli operasyonla darbeci Hafter güçlerinin 1 yıldan üzere süredir kontrol altına almaya uğraştığı önemli bölgeler UMH güçlerinin kontrolü altına girdi.

22 Mayıs’taki ilerlemeye ek olarak 23 Mayıs’ta devam eden operasyonlarda kritik iki yerleşke daha darbeci Hafter güçlerinden temizlendi. Trablus’un güneyindeki Hamza Kampı ve Yermuk Kampı bugün ki operasyonlarda kontrol sağlanan yerleşkelerden öne çıkanlar.

Resim
tskmap.net

22 Mayıs’taki ilerlemeye ek olarak 23 Mayıs’ta devam eden operasyonlarda kritik iki yerleşke daha darbeci Hafter güçlerinden temizlendi.

Bu kapsamda bölgede ilerleme kaydedilirken operasyonların ilerleyişi yavaş sürüyor.

İlerleyişin yavaş sürmesinin en büyük sebebi ise bölgedeki darbeci Halife Hafter’in Libya Ulusal Ordusu’na (LNA) bağlı milisleri ile Rus ChVK Wagner’in bölgede sivil yerleşkelere el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayınlı tuzakların temizlenme sürecinin titiz bir şekilde UMH güçlerince yürütülmesidir.

Atölyede Kiril alfabesi ile yazılmış birçok doküman bulunurken, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, eğitim dokümanları ve bir Wagner mensubuna ait günlük bulundu. Yine aynı bölgede Wagner keskin nişancıları tarafından kullanılan bir evde de incelemeler yapan UMH güçleri görüntüleri sosyal medyadan paylaştı. Videoda yine Wagner’in bölgede çektiği fotoğraflar ve kullandıkları keskin nişancı mazgalları yer alıyor.

Rus Wagner mensubu paralı askerler. Libya/Bin Walid

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hulusi Akar ve İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren İtalya Savunma Bakanı L…