Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ABD, Çin ve Rusya’ya karşı hava savunma sistem kabiliyetini şekillendiriyor

ABD, Çin ve Rusya’ya karşı hava savunma sistem kabiliyetini şekillendiriyor

0

Defence-Blog’a göre ABD Kara Kuvvetleri, Çin ve Rusya başta olmak üzere muadil hasımlarına karşı büyük çaplı harekat icra etmek için kabiliyetlerini yeniden şekillendiriyor.

Zırhlı muharebe formasyonunun sürekli güçlendirilmesine ve lojistik sistemlerinin geliştirilmesine ilaveten, ABD Ordusu SHORAD kısa menzilli hava savunma sistemini ikame etmeye ve beş haftalık pilot eğitim vermeye başladı.

Fort Sill’de konuşlu Hava Savunma ve Topçu Okulu’nun komutanı Albay Mark A. Holler, “SHORAD, harekat unsurlarını muharip uçaklardan, İHA’lardan ve seyir füzelerinden korumak için sarfedilen çabanın kritik bir kısmı. Kara Kuvvetleri, kabiliyetlerini Rusya ve Çin gibi muadil hasımlarına karşı harekat icra edebilecek şekilde yeniden şekillendiriyor. SHORAD sistemlerine yeniden ihtiyaç duymamızın sebebi bu. İlaveten, Ukrayna’daki çatışma Kara Kuvvetleri’ne bu ihtiyacı göstermesi açısından önemli bir yere sahip.”

Geçen yıl, ABD Ordusu aktif bir SHORAD taburunu Almanya’ya yeniden konuşlandırmıştı. 4. Hava Savunma ve Topçu Alayı 5. Taburuna iki Stinger podu ve bir makineli tüfek bulunduran kuleye sahip Humvee araçlar verildi.

Avenger isimli araçlar, mezkur Humvee’ler 90’lı yıllardan itibaren Kara Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanmıştı ancak yakın yıllar içerisinde Ulusal Muhafızlara devredildi veya depoya sevkedildi. Bu yıl ise Letterkenny, Pensilvanya’da konuşlu askeri depodan yetmiş iki adet SHORAD sistemi çıkarıldı ve Almanya’daki mezkur birliğe gönderildi.

Son safhada ise Avenger araçlarının yerini üzerinde iki Hellfire füzesine ilaveten 30mm ve 7,62mm bulunan Stryker ZPT’ler alacak.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rusya, Kurganets-25 zırhlı araçlarının kabul testlerini 2022’de tamamlayacak

Kurganets-25 araçlarının ‘kabul test’ programı 2022 yılının güz döneminde tamamlanacak. Sa…