Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD Donanması Block II Super Hornet savaş uçaklarını teslim aldı

ABD Donanması Block II Super Hornet savaş uçaklarını teslim aldı

0

ABD Donanması, 17 Nisan’da Boeing F / A-18 Blok II Super Hornet avcı uçağının son teslimini aldı.

Çeşitli kaynaklar ABD’nin 322 adet tek kişilik F/A-18E ve 286 adetlik iki kişilik F/A-18F’leri elden çıkaracağını belirtiyor.

Kabul Testini denetleyen Savunma Sözleşmesi Yönetim Ajansı’ndan (DCMA) Uçuş Temsilcisi Tyler Tennille, “E322 kuyruk numaralı savaş uçağı, Boeing’in üretim hattından ayrılacak ve doğrudan Oceana merkezli Taarruz Avcı Filosu (VFA) 34’e gidecek.” dedi.

Daha büyük ekranlarla birlikte Aktif Elektronik Taranan Dizi (AESA) radarına, yükseltilmiş sensörler ve aviyoniklere, artırılmış menzil, ölümcüllük ve görev esnekliği sağlayan hassas silah cephanesi kullanma yeteneğine işaret ederek, “Super Hornet’ler ilk kez kullanıma girdiğinde, dengeleri değiştirici bir rolü olmuştu.” dedi.

F/A-18 Super Hornet Block II uçakları, 2005 yılından bu yana Boeing’in üretim hattını kullanıyor ve ABD Donanması’nın çok amaçlı ve yetenekli bir araç olarak hizmet veriyor.

Sağlam gövdesi, yeni silahların ve teknolojilerin kolay entegrasyonunu sağlayan açık görev sistemleri mimarisiyle inşa edildi. Block II Super Hornet uçakları, hava üstünlüğü, avcı eskortu, keşif, yakıt hava ikmali, yakın hava desteği, hava savunma bastırma ve gece/gündüz koşullarını içeren tüm görev yelpazesinde tam olarak yetebilen Donanma uçakları olarak hizmet vermektedir.

Block II, Donanma’ya ait Uçak Gemisi Uçuş Filosunun bel kemiği olarak güçlü bir duruş sergiliyor. Sayısız operasyon sırasında birçok görevi yerine getiren ve bazen hızlı bir şekilde yeniden yapılandırılan bir platform olarak kendini kanıtladı.

F/A-18C Hornet savaş uçağı USS Eisenhower uçak gemisine iniş yaparken | Aden Körfezi

Selefi F/A-18 Hornet’e nazaran oldukça büyük olmasına rağmen, kabaca 3200 kilo daha ağır ve %50 daha yüksek bir menzile sahip olan Super Hornet, daha az parça ve daha az bakım talebi ile teslim edildi.

“Son üretim Block II Super Hornet’in teslimatı bir dönemin sonu değil, aksine Donanmanın sürekli artan ihtiyaçlarını karşılamak için platformlarımızı sürekli olarak geliştirme yolunda bir basamak taşıdır.” diyen F/A-18 ve EA-18 Program Ofisi Program Yöneticisi (PMA-265) Yüzbaşı Jason M. Denney, “Block III teslimatının tamamlanması için sadece birkaç adım kaldı. Üretim hatları, önümüzdeki iki ay içinde ilk iki Blok III Donanma test jeti ile kazandığı ritmi bozmayacak. Ardından uluslararası müşterimiz Kuveyt için gelecek yıl 24 adet F/A-18E/F uçağı teslim edilecek.” diye ekledi.

Bu uçakların teslim edilmesinin ardından Tennille, Blok II’lerden Blok III’lere geçişin sorunsuz olmasını beklediğini söyledi.

Block II programının kanıtlanmış kabiliyeti ve başarıları, ABD Donanması tarafından Mart 2019’da Boeing’le Blok III Super Hornet’ler için yapılan, toplamda 4 milyon ABD Dolarlık çok yıllık bir tedarik sözleşmesi imzalanarak taçlandırıldı.

Boeing’in, Blok III test jetlerini ilkbaharın sonlarında Donanmaya teslim etmesi bekleniyor. Daha sonrasında hem Patuxent Nehri’nde hem de Çin Gölü’nde bulunan Donanma Hava İstasyonlarında testlere başlanacak. Super Hornet’in son sürümü, gelişmiş ağ altyapısı, azaltılmış radar kesiti ve 10.000 saatlik uçuş ömrüyle gelişmiş bir kokpit sistemi içeriyor.

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İsrail’den Iron Dome hava savunma füze sistemi tedarikinde sona yaklaşıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail’den tedarik edeceği Iron Dome hava savu…