Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Fransız Donanması, 3. modernize edilmiş ATL2 deniz devriye uçağını teslim aldı

Fransız Donanması, 3. modernize edilmiş ATL2 deniz devriye uçağını teslim aldı

0

Dassault Aviation, Thales ve Naval Group tarafından modernize edilen 3. “Atlantique 2” (ATL2) deniz devriye uçağı (MPA), DGA tarafından Fransız Donanması’nın Lann-Bihoué deniz hava üssünde Fransız Donanmasına (Marine Nationale) teslim edildi.

ATL2, esas olarak denizaltı karşıtı Muharebe yöntemi ile ve deniz ortamının kontrolü için çok geniş bir etki yarıçapına sahip bir deniz devriye uçağıdır.

Fransız Donanması 22 adet ATL2 deniz devriye uçağını işletiyor. Standart 6 adı verilen modernizasyon çalışması sonucunda 18  adet deniz devriye uçağının 2030 yılına kadar çalışması sağlanmak isteniyor.

Modernize edilmiş ATL2 savaş sistemi sözleşmesi 4 Ekim 2013 tarihinde savunma alım ajansı DGA tarafından imzalanmıştı. Modernizasyon programı, 18 uçaktan oluşan bir filoyu kapsıyor.

Dassault Aviation, 2020-2023 döneminde 5 adet daha modernize edilmiş ATL2’yi teslim etmeyi planlıyor. Bu programla paralel olarak, SIAé Havacılık Bakım Merkezi 11 uçağı modernize edecek.

Fransız Donanması bağlısı Atlantique 2 (ATL2) deniz devriye uçağı

Modernize edilecek ATL2’lerin Standart 6 seviyesi modernizasyon paketi şunları içeriyor:

  • Yeni Radar: Thales Firmasının, Aktif Elektronik Dizi- AESA çok amaçlı izleme radarı uçakta olacak.
  • Denizaltı tespiti için en son nesil sonobuoys sinyallerini toplamak ve işlemek için yeni Thales akustik alt sistemi.
  • Dassault Aviation tarafından tasarlanan navigasyon konsolu.
  • SIAé tarafından geliştirilen taktik ekran alt sistemi için yeni konsollar.

Bu modernizasyon programının tüm özellikleri, Dassault Aviation Tasarım Ofisinde St-Cloud’da kurulu olan bir Dassault Aviation-Thales-Naval Group-SIAé ortak çalışma platformunun bir parçası olarak PLM Systèmes aracı firması kullanılarak oluşturuldu.

Fransız Donanması bünyesinde görev yapan, modernize edilen 3. ATL2 deniz devriye uçağı

İlgili İçerikler

Fransız Donanması modernize edilmiş ilk iki ATL2’yi teslim aldı

Fransız Donanması COVID-19’la Mücadelesini Sürdürüyor

Fransa’nın uçak gemisi Charles De Gaule’de de COVID-19 vakası görüldüğü ve uçak gemisinin görevini erkenden bitirip eve dönüş yolunda olduğu belirtiliyordu.

Fransız Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Charles De Gaule uçak gemisinde, Covid-19 şüphesiyle 40 denizcinin karantina alındığı duyurulmuştu.

Fransız medyasınca aktarılan son bilgilere göre Charles de Gaulle uçak gemisinde COVID-19 pandemisi nedeniyle uygulanan karantinada 1.760 denizciden 1.046 tanesi korona virüs testi pozitif çıktı. Mürettebatın neredeyse üçte ikisi için yapılan testlerin pozitif çıktığı bildiriliyor.

İlgili İçerik

Fransız uçak gemisi Charles De Gaule’de 40 denizci COVID-19 şüphesiyle karantinaya alındı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

BAE Systems, ABD Donanması ile yeni bir Archerfish satış sözleşmesi imzaladı

BAE Systems, ABD Donanması ile Archerfish mayın temizleyici satış sözleşmesini yeniledi. B…