Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD Donanması 300. savaş gemisi USS Oakland’ı (LCS 24) teslim aldı

ABD Donanması 300. savaş gemisi USS Oakland’ı (LCS 24) teslim aldı

0

ABD Donanması, USS Oakland’ı 26 Haziran’da Austal USA’nın Mobile, Alabama’daki tesislerinde gerçekleştirilen tören ile teslimini kabul etti.

Oakland filoya katılacak 22. Kıyı Muharebe Gemisi (LCS) ve 12. Independence sınıfı bir gemi. Teslimat, ABD Donanması envanterindeki muharip gemi sayısını 300’e çıkarıyor. USS Oakland’ın orduya teslim edilmesi, 2021’in başlarında planlanan işletmeye alınmasından önceki son kilometre taşı olma özelliğini taşıyor.

LCS Program Yöneticisi Yüzbaşı Mike Taylor, “Bu, USS Oakland’ın teslimatıyla Donanma ve ülkemiz için harika bir gün. Bu gemi, ülkemizin gelecek denizcilik stratejisini gerçekleştirmesinde önemli bir rol oynayacak.” ifadelerini paylaştı.

Austal USA’da 4 adet Independence sınıfı gemi daha yapım aşamasında. Bu gemiler sırasıyla: Mobile (LCS 26), Savannah (LCS 28), Canberra (LCS 30) ve Santa Barbara (LCS 32)’dır. 3 adet ek geminin inşaatının başlamasının beklendiği ifade ediliyor.

USS Oakland, kendi adını taşıyan şehrin Donanma ile olan uzun tarihindeki üçüncü ABD Donanması bağlısı gemisidir. İlk Oakland 1918’de işletmeye alındı ​​ve kargo taşımak için kullanıldı. 1943’te ikinci USS Oakland hizmete alındı. İkinci gemi 7 yıldan daha az bir süre hizmette kalmasına rağmen, Batı Pasifik’teki birçok misyonda anahtar role sahipti. 2. Dünya Savaşı sonrasında, 1949’da hizmetten çıkarılmadan önce Çin kıyılarında iki devriye görevi daha gerçekleştirdi.

LCS, kıyıya yakın ortamlarda çalışacak şekilde tasarlanmış hızlı, çevik, misyon odaklı bir platformken, açık denizde görevlendirme ve denizaltılar, mayınlar ve küçük gemileri imha etmek gibi 21. yüzyıl kıyı alanları tehditlerine karşı başarılı görevler icra etme kabiliyetine sahip bir platformdur. LCS’lerin, ileri sahalardaki mevcudiyeti, deniz güvenliği, deniz kontrolü ve bölgesel caydırıcılığı destekleyebilir.

USS Oakland, 2020’de Donanma’ya teslim edilen üçüncü LCS platformudur. USS St.Louis (LCS 19) 6 Şubat’ta teslim edildi ve USS Kansas City (LCS 22) 12 Şubat’ta teslim etti. Minneapolis-St. Paul (LCS 21) ve Mobile (LCS 26)’ın bu yıl teslim edilmesi planlanıyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ÇAFRAD, TF-2000 muhribini bekliyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en kritik ihtiyaçlarından olan TF-2000 Hava Savunma Harbi …