Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Güney Kore’nin alçak irtifa hava savunma sistemi seri üretime girdi

Güney Kore’nin alçak irtifa hava savunma sistemi seri üretime girdi

0

Güney Kore’nin Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), Hanwha Defense’e yeni AAGW sistemi için tam kapsamlı bir üretim sözleşmesi verdi.

Yerel basından bazı kaynaklar konuya ilişkin olarak Hanwha Defense’in Kore Cumhuriyeti’nin en yeni gelişmiş hava savunma sisteminin seri üretimini başlatmak üzere 207.66 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını bildirdi.

Bir DAPA yetkilisi yaptığı açıklamada, “Ayrıca, savunma endüstrisinin geliştirilmesine ve ekonomik olarak zor bir zamanda (Güney Kore için) istihdam yaratılmasına katkıda bulunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Özellikle COVID-19 kapsamında savunma harcamalarını birer birer azaltan Güney Kore gibi ülkeler için firmalarla yeni sözleşmeler imzalanması savunma firmalarının nefes almalarına olanak sağlıyor. Güney Kore’nin, uzun zamandır kullandığı, eski KM167A3 Vulcan kısa menzilli hava savunma sisteminin yerini alması planlanan yeni 30 mm uçaksavar tekerlekli araç sisteminin (AAGW), gelecek yıldan itibaren hizmete girmesi planlanıyor.

Proje ve Sistem

Yüzde 95 yerlilik oranı yakalanan projede ana yüklenici olarak Hanwha Defense ve 200 alt yüklenici firma yer alıyordu. Taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi geliştirme projesine, yaşlanan 20 mm Vulcan Hava Savunma Sisteminin yerine 55 milyar won (yaklaşık 46,6 milyon $) bütçeyle Haziran 2015’te başlandı.

Taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi, geliştirilmiş Hanwha Defense ürünü 30 mm K30 Biho taretten ve Hyundai Rotem K808 8×8 taktik tekerlekli araçtan oluşmaktadır. Orijinal K30 Biho taretinden arama radarı kaldırıldı. Bunun yerine, TPS-880K Yerel Hava Savunma Radarı ve Hava Savunma Komuta ve Kontrol Uyarısı Ağı sistemleri tarete entegre edilerek böylece kablolu ve kablosuz veri bağlantısı sağlanmakta. Kanıtlanmış teknoloji ve platform kullanımı, geliştirme süresini ve maliyetini de önemli ölçüde azalttı.

Hanwha Systems, sistem için bu Elektro Optik Hedefleme Sistemini (EOTS) geliştirdi.

Hanwha Defense tarafından Kore Ordusu için yürütülen projede; Hyundai Rotem K808 8×8 taktik tekerlekli araç üzerine monte edilmiş tarette bir çift stabilize edilmiş ve podlu 30 mm’lik top bulunuyor. Tarette bulunan elektro-optik sistemler ile otomatik olarak gündüz / gece hedef takibi yapabilen sistem kızılötesi görüntüleme donanımına da sahip.

Taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi, 7 km tespit menzili ve 3 km angaje menzili ile 20 mm Vulcan Hava Savunma Sisteminden 1.6 kat daha fazla kontrol alanı sunuyor.

Son olarak, orduya taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sisteminden 270 adet temin edilmesi planlanıyor.

AAGW

İlgili Olarak:

Güney Kore’nin 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi hazır

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Silah Taşıyıcı Araçlar projesinde teslimatlar devam ediyor

FNSS’in Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesinde teslimatlar sürüyor.  Silah Taşıyıcı…