Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ABD Donanması ve Ordusu Centaur İKA siparişlerini artırıyor

ABD Donanması ve Ordusu Centaur İKA siparişlerini artırıyor

0

Gelişen teknolojiye paralel olarak gelişimlerini sürdüren insansız sistemler, bir çok ülke ordusu tarafından ciddi ölçüde kullanılmaya başlandı. Bununla beraber özellikle mayın ve EYP imhası gibi görevler için geliştirilen sistemler önemli ölçüde talep görüyor. Buna bağlı olarak ABD Deniz Piyadeleri, 2020 Nisan ayı başlarında 18.6 milyon dolar bedelle Flir Systems’den 140’ın üzerinde Centaur İnsansız Kara Aracı(İKA) sipariş etti.

Akıllı algılama çözümlerine odaklanmış, dünyanın önde gelen endüstriyel teknoloji şirketlerinden olan FLIR Systems, ABD Ordusu ve Donanmasının, 160’tan fazla Centaur İKA’nın yanı sıra ilgili yedek parça ve aksesuar da sipariş ettiğini açıkladı.

Şirket salı günü yaptığı basın açıklamasında, toplam 23.5 milyon dolarlık iki sözleşmenin, ordunun MTRS Inc II( Man Transportable Robotic System Increment II) programı aracılığıyla sağlandığını söyledi.

Mart ayından bu yana FLIR, ABD Hava Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri ve Donanma’dan yaklaşık 500 Centaur İKA için toplam 65 milyon dolardan fazla sipariş aldığını açıkladı . Bomba imha ekipleri, patlayıcı cihazların, patlamamış mühimmatın ve benzeri tehlikeli görevleri yerine getirmek için yardımcı olmak için FLIR Centaur’u kullanacak. Operatörler kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) görevlerde müdahil olmak için kara aracına farklı sensörleri hızla bağlayabilir.

İlgili İçerikler:

İnsansız Kara Aracı (İKA) Sınıflandırması ve Muharebe Sahasında Kullanımı | Tavsiyeler ve Çözümler

SSB Öncülüğünde Asimetrik Muharebe Alanına Getirilen İnsansız Kara Aracı Çözümleri

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İsrailli Elbit Systems’ten İsveç Ordusuna 1000 adet yazılım tabanlı telsiz

İsrailli Elbit Systems, İsveç’e 1000 adet E-LynX yazılım tabanlı telsiz teslim edece…