Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD Gözlemcisi: NATO, Taliban saldırıları hakkında önemli bilgileri saklıyor

ABD Gözlemcisi: NATO, Taliban saldırıları hakkında önemli bilgileri saklıyor

0

Afganistan Kalkınma Genel Müfettişi NATO’nun Taliban’ın koalisyon güçlerini vurmaktan vazgeçtiğini ancak Afgan birliklerine yönelik saldırıları arttırdığını itiraf ettiğini söyledi.

ABD liderliğindeki Afganistan’daki NATO misyonu, ilk kez Taliban saldırıları hakkında önemli bilgileri kamuya açıklamayı reddetti, ABD’li bir gözlemci, Pentagon’un birliklerini geri çekmeye başlamasıyla savaşta potansiyel olarak güçlük çekildiğini söyledi.

SIGAR tarafından Cuma günü yayınlanan raporda, ABD kuvvetlerinin Afgan güçlerinden gelen tüm zayiat bilgilerini 2020’nin ilk çeyreğinde “sınıflandırdıklarını” söyledi.

Gözleme başkanlık eden John F. Sopko, Taliban ve diğer saldırılara ilişkin verilerin SIGAR’ın Afganistan’daki güvenlik durumu hakkında kamuoyuna açıklamak için kullanabileceği son metriklerden biri olduğunu söyledi.

NATO’nun Kararlı Destek (RS) misyonu daha önce “düşman tarafından başlatılan saldırılar” hakkındaki verileri açıkladı.

Bunun yerine NATO misyonu, müzakerelerin önünü açması beklenen ABD-Taliban anlaşmasının imzalanmasından hemen sonra, Mart ayında Taliban’ın saldırıları hızlandırdığını belirten kısa bir açıklama yaptı.

NATO’nun Kararlı Destek misyonu tarafından paylaşılan rapora göre, 1 ve 31 Mart arasında Taliban koalisyon güçlerine yönelik saldırılardan kaçındı; ancak Afgan güçlerine karşı saldırıları mevsimsel normların üzerine çıkardı.

Anlaşmaya göre, Taliban Afgan Hükümeti ile müzakerelere başlar ve çeşitli güvenlik taahhütlerine bağlı kalırsa, yabancı kuvvetler Temmuz 2021’e kadar Afganistan’dan ayrılacak.

Taliban Yabancı Birliklere Saldırmayı Durdurmayı Kabul Etti

Anlaşma müzakereleri sırasında Taliban, yabancı birlikleri hedef almayı durdurmayı kabul etmişti, ancak Afgan kuvvetlerine saldırmak gibi bir yasak yoktu ancak Taliban hemen Afgan güçlerine yönelik saldırılara devam etti.

Afganistan Ulusal Güvenlik Danışman Ofisi bu hafta başlarında Associated Press haber ajansına Taliban’ın Taliban-ABD anlaşmasından bu yana 2.804 saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

Afganistan Savunma Bakanlığı yetkililerine göre Taliban, ülke genelinde Afgan güvenlik güçlerine günde ortalama 10 ila 15 silahlı saldırı gerçekleştiriyor.

NATO heyeti SIGAR’a verileri kısıtlamayı seçtiğini söyledi çünkü düşman saldırıları artık ABD ile Taliban arasında sürmekte olan siyasi görüşmelerle ilgili tartışmaların “kritik bir parçası” haline geldi. SIGAR, Pentagon’un gelecekte bilgileri yayınlayabileceğini söyledi.

Pentagon sözcüsü Yarbay Thomas Campbell, silahlı saldırılara ilişkin verilerin, Taliban’ın barış anlaşmasına bağlılığıyla ilgili ajanslar arasındaki tartışmalar için önemli olduğunu söyledi.

Campbell, “ABD, NATO ve uluslararası ortaklarımız, Taliban’ın Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçlerine karşı şiddet seviyesinin kabul edilemez derecede yüksek olduğu açıktı.” dedi.

John F. Sopko, “Düşman saldırılarına ilişkin veriler “SIGAR’ın Afganistan’daki güvenlik durumu hakkında kamuya açıklamak için kullanabileceği son metriklerden biriydi.” ifadelerini kullandı.

Pentagon, önümüzdeki aylarda Afganistan’da bulunan birliklerini yaklaşık 12.000’den 8.600’e düşüreceğini açıkladı.

Afganistan’da şiddetin ve saldırıların sürmesine rağmen, BM Misyonu Pazartesi günü, 2020’nin ilk üç ayında hayatını kaybeden sivillerin sayısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla bir düşüş olduğunu kaydetti.

2020’nin ilk çeyreğinde Afganistan’da 152’si çocuk 533 kişinin çatışmalarda öldürüldüğü ve yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çeviri: Atakan Hüyük

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD ordusu “Skyborg”insansız hava aracının ilk prototipleri teslim alacak

Birleşik Devletler ordu yetkilisine göre ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg drone prototiplerini…