Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne askeri eğitim ve fon desteği sağlayacak

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne askeri eğitim ve fon desteği sağlayacak

0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne askeri eğitim ve fon desteği sağlanacağını açıkladı.

8 Temmuz’da basın açıklaması esnasında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne dair açıklamalarda bulundu. Pompeo, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre ödeneklerine ve bildirimlerine bağlı olarak, artan ikili güvenlik ilişkileri kapsamında uluslararası askeri eğitim vermeyi ve fon sağlamayı planlıyor. Bu adım, Doğu Akdeniz’de istikrarı sağlama adına önemli bölgesel ortaklarla ilişkileri geliştirme çabalarımızın bir parçasıdır.” dedi.

Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji İş Birliği Yasası

2019’da Amerikan Senatosu tarafından onaylanan Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji İş Birliği Yasası ile bu açıklamalar eş güdümlüdür. Onaylanan Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji İş Birliği Yasası;

  • Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne silah satış yasağının kaldırılmasına
  • ABD, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında enerji iş birliğini kolaylaştırmak için Amerika Birleşik Devletleri-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi kurulmasına
  • Yunanistan için Yabancı Askeri Finansman (FMF) yardımına
  • Yunanistan ve Kıbrıs için Uluslararası Askeri Eğitim ve talim(IMET) yardımına izin verir.

Dışişleri Bakanlığı’nın Konuya İlişkin Cevabı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ”ABD, 2020 mali yılına ilişkin tahsisat yasaları uyarınca GKRY’yi Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim (IMET) Programına dahil ettiğini açıklamıştır. KKTC makamlarının bu konuda ortaya koyduğu tutumu destekliyoruz. Müttefikimiz ABD’ye Ada’daki iki tarafa eşit muamelenin bir BM ilkesi olduğunu hatırlatmak isteriz. Daha önce de defaatle vurguladığımız gibi, bu ve benzeri adımlar Kıbrıs meselesine çözüm bulunması yönündeki çabalara katkı sağlamamakta, aksine Rum kesiminin uzlaşmaz tutumunun daha da güçlenmesine yol açmaktadır. İki taraf arasındaki dengeyi gözetmeyen adımların Ada’da güven ortamının tesis edilmesine, ayrıca Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın sağlanmasına da yardımcı olmayacağı açıktır.” dedi.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye’ye karşı Yunanistan’dan 80 ‘hacker’ alımı

Türkiye’den Yunanistan’a siber saldırıların yoğunlaştığı iddiasıyla Yunanistan’da 80…