Anasayfa Haberler Genel Haberler Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS) Projesinde testler başladı

Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS) Projesinde testler başladı

0

Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS) Projesi kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığının erken ihbar için ihtiyaç duyduğu radar sistemlerinin geliştirilmesi ve tedariki planlanıyor.  Proje kapsamında, 4 adet Taşınabilir EİRS tedarik edilecek.

Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre ÇAFRAD sistemi Uzun Menzilli Arama Radarı’nı (UMR) da oluşturacak olan EİRS Sistemi radarında testler başladı. Başarıyla sürdürülen projede sistemin 2021’in ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor.

EİRS bu tipte radarın ülkemizde ilk kez üretilmesi açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Geliştirilecek sistemler ile uzun menzillerden tespit sağlanması, Balistik Füzeler (BF) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) gibi çok düşük Radar Kesit Alanına sahip hedeflerin daha uzak mesafelerden tespit edilmesi ve erken uyarı verilmesi, değişken elektronik karıştırma ve zorlu coğrafi koşullarda çalışılabilmesi ve sistemlerin konfigüre edilerek farklı amaçlar için kullanılabilmesi hedefleniyor.

EİRS, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer EİRS’lerle veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahip.

EİRS uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, yeni nesil S-Bant radardır. Proje kapsamında sabit ve taşınabilir erken ihbar radarları üretilecek.

Defence Turk Özel Haberi

İlgili Olarak

Geçmişten Günümüze ASELSAN Radarları

Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum ve kuruluşları ile araştırmacılara savunma ve güvenlik alanında bilgi ve haber takibi hizmeti sağlamaya adanmış bir platformdur.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

SAHA İstanbul öncülüğünde Türkiye’nin havacılık sanayini oluşturan dev firmaların katılımı…