Anasayfa Haberler Genel Haberler İlham Aliyev: Provokasyonlar Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu gösteriyor

İlham Aliyev: Provokasyonlar Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu gösteriyor

0

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev çevrimiçi katıldığı BM’nin kuruluşunun 75.yılı toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıda 182 ülke çevrimiçi olarak konuşmalar gerçekleştireceği toplantıda Aliyev 12 Temmuz’da başlayan Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının BM Güvenlik konseyi kararlarına göre Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü temelinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

Aliyev Hocalı Soykırımını hatırlatarak Ermenistan’ın yasadışı bir yerleşim politikası izlediğini söyledikten sonra barış için tek şartın Ermenistan’ın işgal altında tuttuğu bölgelerden çekilmesi olduğunu söyledi.

Aliyev aynı zamanda AGİT Minsk grubunca sağlanan müzakere ortamını Ermenistan’ın asılsız ve kabul edilemez iddialarla zayıflatmaya çalıştığını hatırlattı.

İlham Aliyev’in BM Genel Kurul Konuşması 

“…BM şartı uyarınca, tüm üye devletler, herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne veya siyasi bağımsızlığına karşı güç tehdidinden veya kullanımından kaçınma yükümlülüğünü kabul etmişlerdir. Ancak Ermenistan, yükümlülüklerini acımasızca ihlal etti ve Azerbaycan’a karşı askeri güç kullandı. Ermenistan Dağlık Karabağ’ı ve Azerbaycan’ın diğer yedi bölgesini işgal etti. 1993 yılında kabul edilen dört BM Güvenlik Konseyi kararı, Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarından derhal, eksiksiz ve koşulsuz olarak geri çekilmesini talep etmektedir. Ne yazık ki, Ermenistan bu kararları görmezden gelmeye devam ediyor.

Ermenistan işgal altındaki topraklarda Azerbaycan nüfusuna karşı etnik temizlik yaptı. Bir milyondan fazla Azeri mülteci ve yerinden edilmiş oldu. Ermenistan Hocalı Soykırımını işledi. Ondan fazla ülke Hocalı soykırımını tanıdı. Uluslararası hukuk normlarını açıkça ihlal eden Ermenistan, işgal altındaki topraklarda yasadışı bir yerleşim politikası uygulamaktadır. Ermenistan işgal altındaki topraklarda Azerbaycan halkına ait tarihi ve dini anıtları tahrip etti.

Ermenistan kasıtlı olarak sivil nüfusu hedef alıyor ve Ermenistan-Azerbaycan sınırı boyunca provokasyonlar yapıyor. Bu tür son provokasyon Temmuz ayında Ermenistan-Azerbaycan sınırı boyunca gerçekleştirildi. Azerbaycan’ın Tovuz ilçesinin topçu bombardımanı nedeniyle askerlerimiz ve bir sivil öldürüldü, sivil altyapıya büyük zarar verildi. Ermeni sabotaj grubu sınır hattına girmeye çalıştı. Bu grubun başkanı 23 Ağustos 2020’de Azerbaycan askeri askerleri tarafından gözaltına alındı. Grup Azerbaycan askerlerine ve sivillere karşı terör eylemleri gerçekleştirmeyi planladığını itiraf etti.

Ermenistan Başbakanı, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğu altında müzakere sürecinin formatını ve özünü kasıtlı olarak zayıflatıyor. “Karabağ Ermenistandır” ifadesi müzakerelere ciddi bir darbe. Barışı sağlamak için tek bir şartımız var. Ermenistan silahlı kuvvetleri Azerbaycan’ın işgal altındaki tüm topraklarından çekilmelidir. Tüm dünya Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediyor.

Ermenistan: yeni topraklar için yeni savaş

Ermenistan Başbakanı, Azerbaycan’a karşı askeri eylemlerde bulunmak zorunda kalacak on binlerce sivilden oluşan sivil milislerin kurulduğunu açıkladı. Bu, Ermeni liderliğinin yeni saldırgan niyetini açıkça göstermektedir. Ermenistan Savunma Bakanı, Azerbaycan’ı “yeni bölgeler için yeni savaş” ifadeleriyle tehdit ediyor.

Nazizmin yüceltilmesi Ermenistan’daki devlet politikasıdır. Ünlü Nazi generali Garegin Nzhdeh “ulusal kahraman”haline getirildi. Ermenistan’da “Azerbaycanofobi” politikası hakimdir. Azerbaycan halkına karşı nefret, genç nesilde aşılanmaktadır. Son zamanlarda Ermenistan saldırgan ve saldırgan askeri doktrini ve ulusal güvenlik stratejisini benimsemiştir. Ulusal güvenlik stratejisi ırkçı, şovenist ve” Azerbaycanofobik ” fikirleri içermektedir.

Ermenistan’ın saldırgan söylemleri ve provokasyonları, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yeni bir saldırganlık için hazırlandığını göstermektedir. BM ve uluslararası toplumu Ermenistan’ı başka bir askeri saldırıdan kaçınmaya çağırıyoruz. Tüm sorumluluk, Provokasyonları teşvik etmek ve gerginliği arttırmak için Ermenistan’ın askeri-politik liderliğine aittir.”

İlgili olarak:

Geçmişten Günümüze: Dağlık Karabağ Sorunu ve Ermeni Politikaları

Dağlık Karabağ Sorununun Vahşi Yüzü: Hocalı Katliamı

Hava kuvvetlerine ve uzay sistemlerine meraklı mühendislik öğrencisi, savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Oruç Reis için Rodos’un güneyinde NAVTEX ilan edildi

Oruç Reis sismik araştırma gemisi için 25 Ekim-4Kasım 2020 tarihleri arasında, Rodos’…