Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD Hava Kuvvetlerinden F-35A savaş uçağıyla ‘teyakkuz’ testi

ABD Hava Kuvvetlerinden F-35A savaş uçağıyla ‘teyakkuz’ testi

0

ABD Hava Kuvvetleri F-35A savaş uçağının “Teyakkuz” durum testlerini gerçekleştiriyor.

Teyakkuz durum tatbikatları Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al Dhafra Hava Üssü’nde gerçekleştirildi. Tatbikatlar ile ABD Hava Kuvvetleri (USAF) Merkez Komutanlığı Hava Operasyonları Merkezi ile görev planlayıcılarına veri noktası sağlama amacı güdüldü.

Müşterek Taarruz Uçağı’nın (JSF) geleneksel kalkış ve iniş özelliklerine sahip olan ve Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’ne ait F-35A savaş uçağı, son zamanlarda gelişmiş uçakların gizliliğini koruma özelliğini geliştirmek için türünün ilk örneği olan teste katılarak kayda değer bir yaz geçirdi. Dünyanın bir diğer ucunda, USAF 421’inci Savaş Filosu, ani bir tehdide karşı teyakkuz durumunda F-35A’nın beş dakika gibi kısa bir sürede kalkışa hazır hale gelebildiğini duyurdu.

Filo Komutanı Yarbay Stephen Redmond alınan sonuç ile ilgili olarak, “Bu daha önce F-35’ler ile ADAB’da yapılmamıştı. Bu sonuç, bölgedeki olayların nasıl caydırılacağı savunulacağı veya bunlara karşı nasıl yanıt verileceği konusunda araç setimize yeni bir yetkinlik ekliyor.” ifadelerini kullandı.

F-35A
Görsel: ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35A savaş uçağı

Nevada’daki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki iki günlük tatbikat sırasında F-35A, USAF’a bağlı F-22 Raptor ve F-15E savaş uçaklarının yanı sıra Donanma’ya ait E / A-18-G Growler elektronik harp uçağı ile birlikte uçtu. Dördüncü ve beşinci nesil savaş uçaklarının eşleştirilmesinde ki amaç ise elektronik harp görevi icra etmekti.

E/A-18G Growler

“F-35’ler elektronik harp uçağı olarak oldukça yetenekli”

Mitchell Havacılık ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün gelecekteki konsept ve teknolojileri değerlendirmekten sorumlu müdürü Mark Gunzinger, geçtiğimiz hafta Breaking Defence’e verdiği ropörtajda, “Çoğu insan F-35’leri elektronik harp uçağı olarak görmüyor. Ama F-35’ler bu konuda oldukça yetenekli.” ifadelerini sarf etti.

53. Test ve Değerlendirme Grubu tarafından 4-6 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen ve 1,4 milyon USD bütçeli Büyük Kuvvet Test Etkinliği (LFTE), hava kuvvetleri öncelikli olmak üzere düşman hava savunmasını bastırmak için taktik iyileştirme önerileri, düşük gözlemlenebilir girişin sağlanması, elektronik saldırılara çözüm bulmak ile dördüncü ve beşinci nesil savaş uçaklarının birlikte çalışabilirliğinin geliştirilmesi amaçlarına odaklandı.

LFTE’nin sonucu olarak, USAF daha öncesinde birlikte test edilmemiş taktik ve tekniklerin, prosedürlerin yeni uygulanma biçimlerini keşfetme kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca USAF, her yıl düzenlenen Silahlar ve Taktikler Konferansı’nda (WEPTAC) kurulan dört TIP için test, değerlendirme ve taktik geliştirme görevini de üstlendi. Bunlar arasında beşinci nesil SEAD (Düşman Hava Savunmasının Bastırılması) desteği, B-2 operasyonları için etkinlik geliştirilmesi, Gelişmiş Düşük Gözlemlenebilir Giriş Taktikleri, dördüncü ve beşinci nesil SEAD uyumluluğu ve etkinliği gibi amaçlar mevcut.

53. Test ve Değerlendirme Filosu tarafından, bu gibi egzersizlerin gelişmiş bir tehdit ortamında USAF’in yeteneklerini arttıran dördüncü ve beşinci nesil ortak taktikleri geliştirmek için çok önemli olduğu vurgulanıyor. Filo komutanı Albay Bill Creeden yaptığı açıklamada, “Bu büyük ve kapsamlı bir olay. Hava Kuvvetleri Operasyon Liderleri tarafından yoğun bir şekilde desteklenmelidir ve LFTE bir istisna değildir. Ekibimize yapılan yatırım ve duyulan güven, 53. Filo’nun son teknoloji yeteneklerinin birlikte çalışabilirliğini değerlendirmesine ve sonuçta ülkemizin hava hakimiyetini güçlendirecek taktik, teknik ve prosedürler geliştirmesine olanak sağladı.” ifadelerine yer verdi.

F-35A ABD Hava Kuvvetleri envanterine Ağustos 2016’da dahil oldu. Ayrıca ABD, Türkiye’nin programdan çıkarılmasından sonra teslim edilmeyen F-35A’ları da envanterine almaya yönelik adımlar atıyor.

İlgili olarak

Türkiye’nin F-35’lerinin ABD Ordusuna devredilmesi için sözleşme

Savunma Sanayii Takipçisi, Avrupa Birliği & NATO Güvenlik Politikaları Araştırmacısı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

ABD Hava Kuvvetleri ile General Atomics arasında, yılda 36 adede kadar MQ-9 Reaper silahlı…