Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Hindistan Ordusu için 1.17 milyar dolarlık ‘yerli’ tedarik

Hindistan Ordusu için 1.17 milyar dolarlık ‘yerli’ tedarik

0

Hindistan Savunma Bakanlığından 1,17 milyar dolar değerindeki tedarik anlaşması

Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) için temel eğitim uçağı da dahil olmak üzere, ülkenin üç askeri hizmeti için yerli olarak geliştirilmiş platformların 87.22 milyar INR (1,17 milyar ABD Doları) değerinde silah sistemlerinin tedarik edilmesini onayladı.

Hindistan hükumetinin basın bilgi Bürosu (PIB), Savunma Bakanı Rajnath Singh başkanlığındaki Savunma Satın Alma Konseyi’nin (DAC), kamu sektörü şirketi Hindustan Aeronautics Limited’den (HAL) ilk 70 adet Hindustan Turbo Trainer-40 (HTT-40) temel eğitim uçağını satın almayı kabul ettiğini açıkladı. Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), ilk eğitmen grubunu faaliyete geçirdikten sonra, ilave 36 çift koltuklu HTT-40 uçağının daha sonra satın alınması bekleniyor. Honeywell TPE331-12B turboprop motorla çalışan bir HTT-40 prototipi, altı yıllık bir gecikmenin ardından Haziran 2016’da ilk test uçuşunu yapmıştı ancak uçak henüz seri üretime girmedi.

Hindustan Turbo -40 eğitim uçağı

HTT-40 uçağı, tekrarlayan kazaların ardından Temmuz 2009’da temeli atılan HAL tasarımlı HPT-32 Deepak uçağının yerini alacak şekilde geliştirildi. HTT-40 uçaklarının, 2013’ten beri Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) hizmetinde olan 75 adet  Pilatus PC-7 Mk ll temel eğitim uçaklarını desteklemesi amaçlanmaktadır.

Delhi sınıfı güdümlü füze muhribi

Savunma Satın Alma Konseyi’nin (DAC) ayrıca, Hindistan Donanması (IN) ve Hindistan Sahil Güvenlik (ICG) gemilerine entegre edilmek üzere devlete ait Bharat Heavy Electricals Limited (BHEL)’den belirtilmemiş sayıda geliştirilmiş 127 mm / 64 kalibre baş topu silah tedarikini de onayladı. Ayrıca, Hindistan Donanmasının (IN) bu silahlarla yerli olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş Shivalik sınıfı firkateynler ve Delhi sınıfı muhripler de dahil olmak üzere ilk 13 savaş gemisini silahlandırmayı planladığını ifade edilmektedir.

İlgili Olarak 

Hindistan’dan 265.2 milyar dolarlık yerli üretim planı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Brezilya Hava Kuvvetleri’nin ilk Gripen savaş uçağı Brezilya’ya ulaştı

Brezilya Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Saab, Gripen savaş uçağı teslim edilmek üzere B…