Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD, iki yeni uçak gemisi için sözleşme imzaladı

ABD, iki yeni uçak gemisi için sözleşme imzaladı

0

ABD Donanması iki yeni uçak gemisinin (CVN 80 ve CVN 81) yapılması için, Huntington Ingalls Industries – Newport News Shipbuilding (HII – NNS) ile 15 milyar Amerikan Doları tutarında sözleşme imzaladı.

Donanma Sekreteri Richard V. Spencer, “Bugün, hükumetin yaptığı alımlarda maliyeti düşürmek ve verimliliği artırmak için yapılmış takım çalışmalarının meyvelerini verdiği önemli bir gün olarak tarihe geçecek. İnşa süreçleri ile malzeme alımlarında en iyileşmeye odaklanılarak ciddi anlamda tasarruflar elde edilmiştir. Tekil alım sözleşmelerine kıyasla bu ciddi bir başarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir sözleşme ile iki geminin yapılacak olmasının birçok avantajı mevcuttur: Yapımcıya esneklik kazandırmakta, böylelikle nitelikli iş gücünün daha iyi yönetilmesi amaçlanmaktadır. Nitelikli iş gücünün bir kez tasarlayıp iki kez üreteceği bu sistem, daha önce karşılaşılmamış bir şekilde iş yükünü azaltacak ve istikrarı arttırmış olacak. Aynı zamanda verimlilik çalışmalarına ve özellikle nükleer endüstri alandaki verimlilik çalışmalarına ağırlık verilecektir.” açıklamasında bulundu.

ABD Donanması, HII-NNS ile CVN 80 ve CVN 81’in inşası ve tedariği için sözleşme imzaladı. Bu iki Gerald R. Ford sınıfı uçak gemisi, F-35C Lightning II, MK 38 silah sistemleri, MQ-25 Stingray’ler gibi sistemleri bünyesinde bulundurulacak ve böylelikle yeni nesil tehditler için önlemler sağlanmaya çalışılacak. Tüm bu modifikasyonlar yaklaşık 100 milyon ABD Doları tutarınca bir tasarruf sağlamaktadır. Bu tutar daha önce sağlanmış 4 milyar dolarlık tasarrufa ek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazıda bahsi geçen sözleşmede Sabit Fiyat Teşviği bulunmaktadır ve bununla birlikte donanmanın yükümlülükleri azaltılmaya çalışılmış buna karşın tersanenin en iyi performansını sunabilmesi için bir teşvik ortaya konmak istenmiştir. Sözleşme, her iki gemi için tek bir teknik temeli garanti etmektedir. Böylelikle tersane, gemiler arasındaki değişiklikleri minimize etmeyi ve yedek parça tedariğini de kolaylaştırarak ekonomik manada kazanç elde etmeyi amaçlamaktadır.

ABD Donanması’nda Uçak Gemisi – Fırkateyn Tartışması

Bu iki ek uçak gemisi, tam da ABD Donanması’nın donanma organizasyonunu ve taktiklerini tekrar gözden geçirdiği bir zamanda ortaya çıkmıştır. Amerikan Donanması halen, modern deniz savaşlarında, özellikle Güney Çin Denizi’nde Çin’e karşı potansiyel çatışmalarda oynadığı rolde uçak gemilerine güven duymaktadır. Yine de donanma, artık güçlü fırkateynleri ve varyantlarını ana savaş gemileri olarak görmektedir. Donanmanın organizasyonunda tartışma konusu olan uçak gemisine karşı fırkateyn tartışıması ise daha uzun süre sürecek gibi.

İlgini Çelebilir!

Raytheon tarafından geliştirilen RAM Block 2A’lar hazır

ABD Donanması, Raytheon’un RAM Block 2A Kısa Menzilli, Havadan Havaya Füzesi İçin Bir Dizi…