Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ABD Ordusu yeni uzun menzilli topçu silahını test etti

ABD Ordusu yeni uzun menzilli topçu silahını test etti

0

ABD Ordu Sekreteriliği’nin resmi Twitter hesabında yayınlanan bir bildiride Mark Esper, ERCA’nın (ERCA – Arttırılmış Menzilli Topçu Silahı) ateş gücünü artırdığını ve uzun menzilli hassas atış kabiliyetinin kazandırılmasının üst düzey modernizasyon önceliğine sahip olduğunu söyledi.

Kundağı Motorlu Obüs (KMO) platformlarından ve mobil ünitelerden hassas bir şekilde ateşlenebilen şu anki 155 mm’lik topçu mermisi maksimum 30 km’lik bir menzile sahip. Yeni ERCA’nın, 70 km’den daha uzaktaki hedefleri hassas bir şekilde vurması için tasarlandığı söyleniyor. ERCA için geliştirilen yeni atış mühimmatı kullanılarak da bu menzilin 100 kilometreyi bulması hedefleniyor.

“Sahalarda en çok kullanılan ve kullanılmaya da devam edecek olan Kundağı Motorlu Obüs (KMO) sistemlerinin bu hususu değerlendirme konusunda en uygun seçenek olduğunu düşünüyorum. KMO’lar Asıl olarak çoklu atışlar ile hedefi baskı ateşi altına almak veya sabit/düşük süratli hedefleri yok etmek için kullanılıyorlar. KMO’ların hala yoğun kullanımındaki temel sebeplerden biri maliyet etkin olmaları. Bunun yanı sıra KMO’lar için de güdümlü ve daha komplike mühimmatlar geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediyor. Öyle ki Norveç menşeli bir Nammo firması menzili 100 kilometreye kadar çıkabilen ramjet itki destekli güdümlü bir mühimmat üzerine çalışıyor. “
Yeni olmayan ama yeniden yoğunlaşılan yönelim İnsansız ve Otonom; KMO

ERCA programının bir parçası olarak geliştirilen Kundağı Motorlu Obüs platformu, Yuma Deneme Alanın’da test ediliyor. Yapılan modifikasyon sonucu silahın toplam ağırlığı 450 kg artmış oluyor. Buna ek olarak top tüpü de yaklaşık 2 metre uzatılmış oluyor. Ayrıca yeni  platformlarda yeniden tasarlanmış bir kabin, top kuyruğu tasarımı ve namlu freni kullanılıyor.

ERCA şu an bir 58 kalibrelik M109A8 kundağı motorlu obüs üzerinden konfigüre ediliyor. Mevcut M109A7 KMO’lar 39 kalibre top kullanmakta.

70 kilometrelik bir menzil topçu birlikleri için büyük bir sıçrama. ERCA’nın sahip olduğu özellikler sanki bir kara-kara güdümlü roket platformu tasarlanmış hissiyatı yaratıyor. Ayrıca Amerikan kara unsurlarının sahip olduğu yine 70 km’lik menzile sahip hassas Güdümlü Çoklu Roket Fırlatma Sistemleri’yle yeni ERCA’ların bir araya gelmesi ciddi bir uzun menzilli ateş gücü ortaya koymuş oluyor.

Arttırılmış uzun menzilli top ve topun sahip olduğu isabetlilik ve efektiflik, Amerikan Ordusu’nun Pasifik ve Avrupa’daki operasyonel ihtiyaçlarına doğrudan yanıt verecek şekilde yapılandırılmakta.

İlginizi çekebilir:

Yeni olmayan ama yeniden yoğunlaşılan yönelim İnsansız ve Otonom; KMO

Fırtına Kundağı Motorlu Obüs

İlgini Çelebilir!

Sınırlarımızın yeni gözcüsü: ATEŞ

Türk savunma sanayisinin iki önemli kuruluşu zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş için g…