Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Hindistan’da MIG-29 sorununa çözüm arayışı

Hindistan’da MIG-29 sorununa çözüm arayışı

0

MiG-29 savaş uçağının sorunlarının çözümü için Hindistan Hükûmeti devrede

MIG-29K savaş uçağı, uçak gövdesinde RD-33 motor ve Fly-By-Wire sistemleri ile ilgili sorunlar Hindistan Donanması için MIG-29’ların güvenilir olmadığı endişesi yaratmıştı. Ancak Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanına göre bu sorunların büyük çoğunluğu çözüldü.

Defense Aerospace’e göre Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Sunil Lanba, MIG-29K savaş uçağının yedek parça temini ve uçağın bakımı için merak edilen konuların açıklandığını söyledi. Amiral Lanba Savunma Bakanlığının ABD yaptırımları nedeniyle ödeme konularının nasıl çözüleceği konusu için de çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bu açıklama uçağın bakım ve onarım operasyonları için ABD yaptırımlarının büyük engel teşkil ettiğini gösteriyor.

Amiral Sunil Lanba Donanma Günü arefesinde basına hitaben yaptığı konuşmada “Şuanda Rusya’dan yedek parça temini konusunda bir sorun yok, MIG-29K’lar şuan gayet iyi durumda” dedi.

2016’da Hindistan Genel Denetçiliği tarafından yayınlanan bir rapora göre MIG-29K hizmete alındığı yıldan 2015’e kadar işletilebilirliği beklenir düzeyde değildi (%37.63). Ancak iki ülke tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde MIG-29K’ların işletilebilirliği %70’e kadar yükseldi.

Ticari bir uçakta görülen Fly-By-Wite Sistemleri

MiG-29K’nın motor ve uçuş kumanda sisteminde problemler

MiG-29K’nın hizmetteki ilk yılları; uçak gövdesi, RD MK-33 motoru ve uçuş kumanda sistemindeki (fly-by-wire) problemlerle dolu geçti. Fly-By-Wire sistemleri sorunu uçağın beklenen performansın altında kalmasına neden olmuştur.

Fly-By-Wire sistemleri, manuel uçuş kumandalarını elektronik bir arayüz ile değiştiren gelişmiş uçuş kumanda sistemidir. Bu sistem uçak pilottan bağımsız bilgisayar kontrollü basit bir yapay zekaya sahiptir. Yapay zeka hız, irtifa, hava durumu, uçağın ağırlığı ve pek çok önemli veriyi sayısal ortamda harmanlayarak uçağa en güvenli uçuş ortamı sağlar.

Hindistan hükûmeti, 2004 yılı Ocak ayında, Rus Havacılık Şirketi MiG ile 16 adet MiG-29K / KUB uçağı ve ilgili ekipmanın (Admiral Gorshkov Uçak Gemisi için 13 uçağı içeren) 740,35 milyonluk bir maliyetle satın alınması için bir sözleşme imzaladı. Daha sonra, 2010 yılında ilave 29 MiG 29K / KUB uçağının satın alınması için ek sözleşme 1,46 milyar dolar maliyetle sonuçlandı.

Hint Donanması, ana sözleşme ve opsiyon maddesi kapsamında 45 uçakla (90 uçağa entegre ve 23 yedek motor) birlikte 113 motor için sipariş vermişti.

MIG-29

MiG-29

MiG-29 Mikoyan Gurevich tarafından 1977 yılında üretilmiştir. Dördüncü jenerasyona ait, üstün manevra yetenekli, hava muharebe ve savunma uçağıdır. Birçok ilklere imza atan MIG-29, ilk iki alternatifli hava alıklarına sahip uçaktır. Ham zeminli pistlerden kalkış yaparken yerden fırlayan yabancı cisimlerin motora zarar vermemesi için ön hava emişlerini kapatıp gövde üstünde, kokpitin iki yanındaki klapeleri (açılıp kapanabilen supap) açarak emiş yapar. Su-27’lerle birlikte Rus Hava Kuvvetleri’nin ana avcı gücünü oluşturmaktadır. Havada bir sefer yakıt ikmali ile menzili 5500km’ye çıkmaktadır. Üstün manevra yeteneğine sahiptir. Dünyanın ilk kaska monteli nişanlama sistemine sahip uçağıdır. Motoru nükleer bir saldırıdan sonra da uçabilecek şekilde dizayn edilmiştir. 11G Manevra kabiliyetine sahiptir ki bu manevradan fazlasına MIG-29 izin vermediği için değil, hiçbir pilot 11G’nin üzerine dayanamadığı için çıkılamamıştır, gerçekte MIG-29’un tam manevra sınırı bilinmemektedir. 6 adet nükleer bomba taşıma kapasitesine sahiptir.

İlgini Çelebilir!

Meteksan Savunma denizaltılar için milli intersept pasif sonar (IPS) üretti

İntersept Kerteriz ve Mesafe Tespit Sonarı Geliştirme Projesi Denizaltılar için sadece ker…