Anasayfa Haberler ABD Ordusu’nun yeni taşıyıcı insansız kara aracı: General Dynamics MUTT

ABD Ordusu’nun yeni taşıyıcı insansız kara aracı: General Dynamics MUTT

0

ABD Ordusu, insansız kara sistemler ile sağlanması planlanan ‘Çok Amaçlı Ekipman Taşımacılığı Programı’ için General Dynamics Land Systems’in MUTT İKA’sını seçti.

Defensenews’in aktardığına göre tedarik edilecek insansız kara araçları için ilk sözleşme bedeli 162.4 milyon doları buluyor. Sözleşme destek donanımı, kullanıcı eğitimi ve teknik destek gibi eklentileri de içeriyor. Savunma Bakanlığı’nın 30 Ekim’de yaptığı açıklamaya göre, sözleşme 2024 yılı Ekim ayının sonunda sona erecek.

Bir ordu sözcüsünün onayladığı habere göre; General Dynamics Land Systems, the Small Multipurpose Equipment Transport veya SMET için 624 sistem üretecek. Sözleşme kapsamında 2021 mali yılının ikinci çeyreğinde teslimata başlanacak.

ABD rodusu, bu program ile üretilecek olan insansız araçlardan yaklaşık 453 kiloluk askeri ekipmanı taşıyabilecek bir kapasite bekliyor. Bu ağırlık, bir piyade ekibindeki 9 askerin yükünü neredeyse sıfırlamaya eş değerdedir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Savaş sırasında ekipman ve teçhizatları taşımak için birliklere yardım edecek olan otonom aracın üretiminin tamamlanması için 2017 yılının sonunda 4 şirket seçilmişti. Uygulama Araştırma Ortakları’ndan oluşan bir ekip; Polaris Defence, General Dynamics Land Systems, HDT Expeditionary Systems and Howe & Howe şeklinde seçilen şirketlerin her biri, sahada test ve analiz için iki piyade tugayı muharebe takımına verildi ve 20 adet platform üretmekle görevlendirildi.

Polaris’in MRZR X’i, HDT’nin altı tekerlekten çekişli Global Hunter WOLF veya Wheeled Offload Logistics takipçisi olarak değerlendirildi. Textron’a ait Howe & Howe ise elektrikli motor ile çalışan bir insansız araç R2H- H1 Grizzly’i sundu.

HDT Global Hunter WOLF kısa süre önce, Textron ve QinetiQ North America gibi diğer üç takımında katıldığı Otonom Muharebe Aracı üretmek üzere yarışmak için seçilmişti.

Ordu, bu ekipleri 2017 sonbaharında Georgia Fort Benning’de bir gösteri etkinliğine katılan bir dizi şirketten seçti. Bu gösteriye katılan diğer şirketler arasında American Robot Company, Lockheed Martin, AM General, Robo-Team NA ve QinetiQ North America gibi önemli şirketler var.

İlgini Çelebilir!

Rafael, Almanya ile Spike ATGM anlaşması imzaladı

Almanya Ordusu Spike ATGM Kullanmaya Devam Edecek Rafael Advanced Weapons Systems, binlerc…