Anasayfa Haberler İngiltere’de NATO testlerini geçen DERMAN için ihracat görüşmeleri başladı

İngiltere’de NATO testlerini geçen DERMAN için ihracat görüşmeleri başladı

0

Koluman tarafından yerli imkânlarla geliştirilen 8×8 zırhlı araç taşıyıcısı Derman, Türkiye’deki tüm testleri başarıyla geçtikten sonra İngiltere’de NATO uyumluluk sertifikası sürecini de tamamlayıp Almanya’da Stuttgart’ta düzenlenen Zırhlı Lojistik Destek Aracı Fuarı’na katıldı. Sırbistan ve Cibuti‘nin askeri alım heyetleri Derman ile çok ilgili ve her iki ülke ile ihracat görüşmeleri başladı.

Koluman Otomotiv Endüstri’nin, Türk  Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geliştirdiği Derman, NATO’ya uyumluluk sertifikalandırması çalışmaları doğrultusunda Türkiye’deki testlerini Tarsus’taki fabrikada tamamlamıştı. Türkiye’deki testlerin ardından 8×8 sınıfında olan Derman NATO uyumluluk sertifikası sürecine girdi. Derman, İngiltere’de girdiği testlerin ardından NATO sertifikasına sahip oldu ve NATO’ya üye ülkelere yönelik ihracat kapısı da açıldı.

Türkiye’de yapılan testleri başarı ile geçti

48 ton ağırlık yüklenen DERMAN, testlerde 35 ton ağırlığında “tam frenleme” yapan bir kamyonu 6 kilometre boyunca çekmişti. DERMAN, 40 derece sıcaklıkta maksimum tork gücüyle hem asfalt hem de toprak yolda tekrarlanırken iki testi de başarıyla geçmişti.

Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık’ın Türkiye’deki testlerden sonra yaptığı açıklama:

“TSK ile uzun yıllar çalışmış bir firmayız. TSK’nın lojistik destek aracı ihtiyaçlarını da biliyor ve takip ediyoruz. Savunma Sanayii Başkanlığı, 134 tank taşıyıcı, 65 konteyner taşıyıcı ve 277 kurtarıcı olmak üzere toplam 476 araç alımlık bir ihaleye çıkacak. Bu kapsamda cesaretlendik ve Derman’ı geliştirdik.  İhracat hedeflerimizi de belirledik. Derman’ın Türkiye’deki testleri tamamlandı, sıra İngiltere’de.  Derman’ın yerlilik oranı yüzde 70 olacak. Bu oran seri üretimle artacak.”

DERMAN İngiltere’de tam not aldı

 Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık’ın İNGİLTERE testleri öncesi açıklamasında:

“Üç yıl önce tamamen öz kaynaklarımızla Derman’ı geliştirmek için çalışmaya başladık. Türkiye’de yapabildiğimiz testleri burada yaptık. Şimdi aracımızı İngiltere’deki test merkezine gönderiyoruz. Aracımızı NATO standartlarında sertifikalandırdığımızda çok ciddi avantajlarımız olacak. Her mecrada masaya oturmamız daha kolay olacak. Ekim ayında da Derman’la Almanya’da fuara katılıyoruz. Burada bir hafta boyunca aracımız sergilenecek.” ifadelerinde bulunmuştu.

Türkiye’de yapılan testleri başarıyla geçen Derman, uluslararası bağımsız bir kuruluş olan MIRA tarafından yapılacak testlerden başarılı olup, NATO ülkelerine pazarlanabilmesi için gerekli olan sertifikasyonu almak üzere 2019 yılının başlarında İngiltere’ye gitti. 18 Şubat ve 12 Nisan tarihlerinde birçok değerlendirmeye tabi tutulan araç testleri başarı ile geçti. NATO ülkelerinden askeri uzmanların da bulunduğu gösteride, katılımcılar araçları deneme fırsatı buldu.

 DERMAN İçin İhracat Görüşmeleri Başladı

 İngiltere’de yapılan testleri de başarı ile geçip NATO sertifikasına sahip olan Derman ihracat yolunda çok büyük bir avantaj kazandı. Yönetim Kurulu Danışmanı Önder Ege’nin açıklamasına göre; Sırbistan ve Cibuti‘nin askeri alım heyetlerinin Derman ile çok ilgilendi ve her iki ülke ile ihracat görüşmeleri başladı. Belarus ise Derman benzeri bir aracın birlikte geliştirilmesi için teklifte bulundu.

DERMAN Yeteneklerini Almanya’da Sergiledi

Daimler’in Stuttgart’ta düzenlediği ve üç gün süren Zırhlı Lojistik Destek Aracı Gösterisi’nde DERMAN büyük beğeni topladı. Özel olarak hazırlanmış zorlu arazi koşullarında düzenlenen gösteriye başta 4×4 ve 6×6 olmak üzere çok çeşitli zırhlı askeri araçlar katıldı. Üç gün boyunca süren şovda DERMAN da yeteneklerini sergiledi. NATO üyesi ülkelerden askeri gözlemcilerin de katıldığı gösteride katılımcılar araçları test etme fırsatı buldu.

Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık’ın STUTTGART açıklaması:

Prototipimiz oldukça ilgi gördü ve beğenildi. Asıl hedefimiz DERMAN’ın önümüzdeki dönemde  TSK’nın envanterine katılması ancak diğer ülkelerden gelecek taleplere de hazırız. Ordumuzun bu yönde ihtiyacını olduğunu biliyoruz ve bu ihtiyacı karşılayacak kapasitemiz var. Üç yıllık bir çalışmanın ardından bu aracımızı ürettik. Yerli imkânlarla ve hiçbir teşvik almadan geliştirdiğimiz bu aracımızın Türk ordusu dışında NATO orduları ile diğer ülkelere satışını hedefliyoruz

DERMAN 8×8

Derman, Koluman Otomotiv Endüstri AŞ tarafından Mersin’in Tarsus ilçesinde üretilen, 8 çeker zırhlı bir askeri lojistik aracı. Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Derman’ın Ar-Ge çalışmalarına 2015 yılında başladı.

Derman 8×8 lojistik destek ve taktik operasyonlara uygun, yükseltilebilir modüler balistik koruma seviyeleriyle, çok amaçlı kullanıma uygun olarak filo genelinde yüksek düzeyde benzerliğe sahip bir araç ailesi olarak geliştirilmiştir.

Kabinin kendisi, STANAG 4569 Level 2 seviyesine (7 mm Armox 600T) uygun olup, STANAG 4569 Level 3 ve Level 4 seviyesine yükseltilebilir (Giydirme Kompozit Zırh Plakaları) özelliktedir. Balistik atış testleri kaynak yerlerine ve giydirme zırh bağlantı noktalarına da yapılmıştır. Bunun yanı sıra zırh sacı kaynaklı birleştirme noktalarına takviye yapılmıştır.

Derman 8×8 Ölçüler

Temel Özellikleri:

– 4 kişilik personel kapasitesi. (Sürücü dahil)

– 16 ileri tam otomatik şanzıman.

– 517 beygir güç üretebilen dizel motor.

– Azami hız 110km/saat

– Döndürülebilir ön iki aks sayesinde üstün kontrol ve hareket kabiliyeti.

– %60 dik eğim ve %30 yan eğim hareket kabiliyeti.

– 140 cm Hendek ve 40 cm Dik Engel geçiş kabiliyeti.

– 75 cm sudan geçiş kabiliyeti.

– %70 yerlilik oranı.

Kullanım amaçları:

– Zırhlı araç, tank ve mühimmatların sevkiyatı.

– Kumanda merkezleri ve benzeri yapıların sevkiyatı.

– Hasar almış veya arızalanmış araçların kurtarılması.

Hedef Pazarlar:

1) TSK ihtiyaçları doğrultusunda oluşan iç pazar. (SSB, 476 araçlık bir ihaleye çıkacak.)

2) NATO ülkeleri

3) Diğer ülkeler

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Type 31 fırkateynleri için MTU çözümleri devrede

Rolls-Royce, Kraliyet Donanması’nın Type 31 fırkateynleri için MTU tahrik sistemleri…