Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı, ‘gerçek renk’ gece görüş sistemi istiyor

ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı, ‘gerçek renk’ gece görüş sistemi istiyor

0

ABD Özel Kuvvetler Komutanlığının (SOCOM) Ekim 2019 sonlarında yayınladığı bilgi istek dokümanına (RFI) göre komutanlık; kuvvetin elektro optik gece görüş kabiliyetlerini “gerçek renk gece görüş ve birleştirilmiş (fuse) görüntüleme sensörleri” ile geliştirmek maksadıyla; “gerçek renk” gece görüş sistemi istiyor. Yeni sistem; gece şartlarında bütün renkleri gösterebilecek ve fosfor bazlı, yeşil görüntü veren standart gece görüşün yerini alabilecek bir cihaz.

Komutanlığın yayınladığı RFI dokümanında geçen bir ifade de gece ve gündüz muhalif şartlarda (sis, kar, duman, yağmur vesair) hedef teşhisi ile ilgilenildiği yönünde. Ayrıca, 0.0001 lux aydınlatma değeri civarlarında siyah beyaz, daha yüksek aydınlatma değerlerinde tam renk konfigürasyonu isteniyor. Sistemin farklı lens konfigürasyonlarında 10 km menzilde hedef tespiti yapma kabiliyetinin olması kuvvetin ilgilendiği başka bir kalem.

Gerçek renk gece görüş sistemlerinin envantere katılması ve birlikler arasında yaygınlaşması, Amerikan özel kuvvetleri için oyun değiştirici bir etken olacaktır. Mevcut gece görüş sistemleriyle karşılaştırıldığında gerçek renk kabiliyetli sistemlerin hedef tespit ve teşhis kabiliyeti çok yüksek ve neredeyse gündüzmüş gibi bir durumsal farkındalığın kapısını açıyor. SOCOM, RFI dokümanında yazılanlara göre sistemi istemesini bunlara dayandırıyor.

Hiperspektral görüntülemenin fosfor bazlı analog gece görüş sistemlerinin yerini alması bu zamana kadar fiziki (batarya, kullanım ömrü, ağırlık) ve mali kısıtlar sebebiyle pek mümkün değildi ancak; gerek araç üstü hiperspektral kamera ve video yönetim sistemlerinin pratik olması gerek sensörlerin giderek küçülmesi, SOCOM’un isteğini gerçekçi kılıyor. Bu gelişmelerin örneklerini ASISGUARD YAZGUR Video Yönetim Sisteminde ve SPI Infrared firmasının X27 Osprey kamera sisteminde görebiliyoruz.

ASISGUARD’ın askeri araçlar için ürettiği YAZGUR VYS’nin gece şartlarında monitöre verebildiği görüntü. Yol ve ağaçlar arasındaki net renk ayrımı yeşil temalı analog gece görüş sistemlerine göre ciddi bir avantaj. Ancak günümüze kadar herhangi bir Türk firması, bu tip bir görüntüleme sistemini piyade düzeyine ölçeklediğine dair bilgi paylaşmadı. Fotoğraf: ASISGUARD

Genel olarak gece görüş sistemlerinin dijitalleşmesi, yaygınlaşması ve muharebe sahasında kendini ispat etmesi hemen yarın gerçekleşecek olmasa da, çeşitli spektrum bantlarından gelen verileri seçerek birleştirme inisiyatifi gibi noktaların kullanıcıya durumsal farkındalık konusunda sağlayacağı avantaj çığır açacak nitelikte.

Dokümanda bahsedilen teknoloji deneyim organizasyonu Florida’da konuşlu Avon Park Air Force Range’de Şubat 2020 tarihinde icra edilecek.

SPI Infrared imali X27 hiperspektral kamera sisteminin gece şartlarında ortaya çıkardığı renkli gece görüş görüntüsü ve termal tayftan aldığı veriyi birleştirdiği bir fotoğraf. Aracın motor grubunun sıcak olduğu görülebiliyor, mevcut analog sistemlerinin yapamayacağı şeylere iyi bir örnek. Fotoğraf: SPI CORP

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi Azerbaycan’da

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, K…