Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Pakistan kıyı savunma füzesi Zarb’ı test etti

Pakistan kıyı savunma füzesi Zarb’ı test etti

0

Pakistan Donanması 5 Kasım’da yaptığı açıklamada, tatbikat sırasında kara tabanlı gemisavar füzesi Zarb sisteminin deneme ateşlemesinin yapıldığını duyurdu.

Pakistan Donanması Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Zarb füzesinin planlanan rotasını takip ettiğini ve hedefi tam isabet ile vurduğunu belirtti. Teste Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Zafar Mahmood Abbasi de katıldı.

Gerçekleştirilen test ile ilgili resim ve farklı bir bilgi notu paylaşılmadı. Abbasi “Zarb silah sisteminin operasyonel hale getirilmesinin Pakistan’ın güçlü kararlılığı ve yüksek hazırlık seviyesini gösterdiğini, Pakistan Donanması’nın demir yumrukla herhangi bir saldırganlığı tamamen engelleyebileceğini” belirtti.

Zarb füzesinin daha önce paylaşılan resimlerinin incelenmesi ile Çin’in YJ-62 füzesinin ihracat türevi C-602 füzesine oldukça benzediği görülüyor. C-602 maksimum 280 km menzile sahip 300 kg yüksek patlayıcılı yarı zırh delici harp başlığı ile donatılmış bir füze.

Pakistan Donanması 2016 yılında Zarb füzesini kullanmaya başladı. Ancak resmi olarak Zarb’ın menzili, harp başlığı ve terminal güdüm sistemi açıklanmadı.

İlgini Çelebilir!

TCG Anadolu 2020 sonunda hizmete girecek

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG ANADOLU’nun inşa faaliyetlerini inceleyen Cum…