Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD, Rusya’yı uydusavar silah test etmekle suçladı

ABD, Rusya’yı uydusavar silah test etmekle suçladı

0

ABD, Rusya’yı uzayda uydusavar silah testi yürütmekle suçladı. Vaşington, bu tehdidin ABD ve müttefiklerinin uydularına karşı kullanılmasından korkuyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, 15 Temmuz’da ufak bir uzay aracının kendilerine ait bir uydunun yakınlarında tespit edildiğini ve “özel bir ekipman kullandığını” açıklamıştı. Ancak, ABD 23 Temmuz’da yaptığı açıklamada, o aracın farklı bir görevi olduğunu belirtmişti.

Uzay Komutanlığı ve ABD Uzay Kuvvetleri komutanı General John W.Raymond ilgili olarak, “Rusya’nın silah sistemini kullandığı yörünge sistemi, bu yılın başında Rusya uydusunun ABD uydusu yakınında manevra yaptığı için endişelendiğimiz yörünge sistemiyle aynı sistemdir.” General, Rusya’nın, ABD ve müttefiki uydularını etkisiz hale getirebilecek silahlarını konuşlandırmasının, yine Rusya’nın belirttiği askeri doktrinle tutarlı olduğunu söylüyor.

Raymond son olarak “ABD, müttefiklerimizin iş birliği ile, ABD’nin ve müttefiklerinin çıkarlarını ve uzaydaki düşmanca eylemleri engellemeye, saldırganlığı caydırmaya, hazır ve kararlı.” dedi.

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı General John Raymond

Birleşik Krallık Tepkili

ABD, Rusya ve Çin’i uzayı silahlandırma konusunda suçluyor. Birleşik Krallık’ın Uzay Direktörlüğü yardımcı şefi Harvey Smyth twitter hesabı üzerinden, son gerçekleşen Rus uydu testini eleştirdi.

“ABD ve Müttefiklerini Riske Atıyor”

General John W. “Rusya’nın uydu sistemi, yörünge silahı testini, bu yılın başlarında Rusya’nın uydusunun bizim uydumuzun yakınında manevra yaptığında endişelendiğimiz sistemle aynı yerde gerçekleştirdi.” dedi ve ekleyerek “Bu kanıt, Rusya’nın uzay temelli testlerindeki çabasını ve ısrarını, sistemlerindeki gelişmeyi desteklemekte ve Kremlin’in yayınladığı askeri doktrin ABD ve müttefiklerini riske atmaktadır.” ifadesinde bulundu.

ABD Dış İşleri Bakan Yardımcısı Dr. Christoper Ford “Bu gelişme, Rusya’nın iki yüzlü ve uzayı silahlandırma taraftarı olduğunun, Moskova’nın ABD’nin kabiliyetlerini sınırlandırmayı hedeflerken hem yer tabanlı hem de uydusavar yetenekleri ile ne yapmaya çalıştığını belirtmeksizin, yörüngesinde uydu karşıtı silahlar bulundurduğunu vurgulamaktadır.” dedi. Geçen hafta yapılan test ise, ABD ve müttefiklerinin uzay sistemlerine karşı gerçek, ciddi ve yükselen bir tehditti.

Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

ABD Hava Kuvvetleri ile General Atomics arasında, yılda 36 adede kadar MQ-9 Reaper silahlı…