Anasayfa Haberler Genel Haberler ASELSAN’ın Siber Güvenlik Operasyon Merkezi faaliyete başladı

ASELSAN’ın Siber Güvenlik Operasyon Merkezi faaliyete başladı

0

Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı Bilgi Yönetimi Direktörlüğü (BYD) bünyesinde faaliyetine başlayan BYD Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC – Security Operations Center) açılışı 1 Temmuz 2020’de Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

BYD BT Bilgi Güvenliği, Risk ve Uyum Müdürlüğü (BGRUM) bünyesinde oluşturulan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ile siber güvenlik izleme, müdahale ve iyileştirme çalışmaları tek çatıda bütünleşti. İnsan, süreç ve teknoloji eksenlerinde güvenlik kontrollerinin sürekli olarak iyileştirilmesine yönelik olarak bu merkezde BT uygulama ve sistemleri üzerinde güvenlik testleri ile tehdit istihbaratına dayalı düzenli sızma testleri gerçekleştirilmeye başlandı. Merkez ayrıca BYD genelinde kırmızı takım / mavi takım faaliyetleri ile siber güvenliğin fiili ve önleyici olarak ele alınmasını sağlıyor.

Açılışta, BYD Direktörü Yıldırım Azizoğlu ve BGRUM Müdürü Yusuf İnce tarafından BYD bilgi güvenliği genel yaklaşımları ile merkezin faaliyetleri, kabiliyetleri ve yol haritası konusunda ayrıntılı bilgiler sunuldu. Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş, siber güvenliğin dünya standartlarında etkin ve odaklı bir şekilde yönetiminin ASELSAN açısından değerini vurgulayarak, özetle yetkin ve uzmanlaşmış insan kaynağının bu çerçevede oluşturulmasının ve kurum geneline bunun yansıtılmasının önemini ifade etti.

İlgili Olarak

Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik | Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi

Gelişmiş Siber Saldırının 7 Aşaması: Siber Ölüm Zinciri | Cyber Kill Chain

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

SEDEC açılış töreni halka açık olarak gerçekleştirildi

Çevrimiçi gerçekleştirilecek olan SEDEC 2020 Anayurt, Sınır ve İç Güvenlik Sistemleri etki…