Anasayfa Haberler ABD, S400 hava savunma sistemlerini Türkiye’den almaya mı hazırlanıyor?

ABD, S400 hava savunma sistemlerini Türkiye’den almaya mı hazırlanıyor?

0

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti ikili ilişkilerinde uzun bir süredir ciddi bir problem teşkil eden S400 hava savunma füze sistemi ve F-35 savaş uçağı konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor.

İkili ilişkileri farklı boyutlarda da etkilemeye başlayan savunma sistem tedariklerinde yeni adım ABD Senatosu’ndan geldi. Senato hazırlanan yasa tasarısına yeni bir madde daha ekleyerek akıllara soru işareti bırakan bir gündem oluşturdu.

Senato tarafından bahse konu eklenen yeni madde ile Türkiye ABD’ye, NATO sistemleri ile uyumlu olmayan yani Rus veya Çin yapımı sistem almayacağının garantisini verecek. Böylece ABD Türkiye’nin Rusya’dan teslim aldığı ancak aktif hale getirmediği S-400 hava savunma sistemini satın alabilecek şeklinde yorumlar yapılmakta.

Bahse konu eklemeler:

SEC. 114. PROCUREMENT OF S-400 AIR DEFENSE MISSILE SYSTEM  FROM REPUBLIC OF TURKEY.

(a) Authority.–Subject to subsection (b), such sums as may be necessary are authorized to be appropriated for the Army for “Missile Procurement, Army” for the purchase of an S-400 missile defense system.

(b) Certification Requirement.–The authority to purchase an S-400 missile defense system under subsection (a) is subject to a certification by the Government of Turkey to the Secretary of Defense and the Secretary of State that the proceeds of such purchase will not be utilized to purchase or otherwise acquire military apparatus deemed by the United States to be incompatible with the North Atlantic Treaty Organization.

Maddelerin Türkçe tercümesi

(a) Yetki–(b) fıkrasına tabidir, ihtiyaç halinde bahse konu tutarlar S-400 füze savunma sisteminin tedarikinden dolayı  “Füze Tedariki, Ordu” da kullanmak amacıyla Ordu için tahsis edilmek üzere yetkilendirilir.

b) Onay Gerekliliği- A fıkrasında belirtilen S-400 füze savunma sistemlerinin satın alınmasına dair yetki Türk hükümeti tarafından ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına sağlanacak ve işbu satışın gelirinin ABD tarafından NATO için uygun olmayacağı addedilen  başka askeri teçhizatların satın alınması veya tedariği için kullanılmayacak bir onaya tabidir.

Türk firmaları üretime devam ediyor

Türkiye’nin Mart 2020’de programdan tamamen izole edileceği ABD’li yetkililerce açıklama yapılmıştı. İsmail Demir geçtiğimiz haftalarda yaptığı farklı bir konuşmasında Türkiye’nin programdan çıkarılmasına ilişkin yapılan bu yorumlara karşı seslerin çıkmaya başladığı ve Türkiye’nin programdaki konumunun önemini vurgulamıştı. Türk firmalarının ise F-35 programındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ettiğini ifade eden Demir Türkiye Cumhuriyeti’nin yükümlülüklerini geçmişte olduğu gibi bugün de yerine getirmeye devam edeceğini söylemişti.

Dylan Phelps

İlgili Olarak:

Borisov: Talep olursa Türkiye ile ek S-400 anlaşması yapabiliriz

Prof. Dr. İsmail Demir’den F-35 açıklaması: “Program maliyeti yükselecek”

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…