Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD, Tayvan’a Patriot füze modernizasyonu için 620 milyon dolarlık satışı onayladı

ABD, Tayvan’a Patriot füze modernizasyonu için 620 milyon dolarlık satışı onayladı

0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Tayvan’a 620 milyon dolar tahmini maliyet ile Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) füzesi yükseltme paketi satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 9 Temmuz tarihinde verdi.

Tayvan, Patriot hava savunma sisteminde kullanılan PAC-3 füzelerinin otuz yıllık çalışma ömrünün desteklenmesi için sunulan paket ile süresi dolmuş Snırlı Ömür Komponentleri (LLC)’nin değiştirilmesi ve sertifika testinin yapılmasını talep etti.

Tahmini maliyeti 620 milyon dolar olan alım talebi (DSCA tarafından bildirilen tahmini maliyetler maksimumu belirtir, sözleşme bedelleri genelde daha düşük olur);

  • Stok Sahası Güvenilirlik Testi (SRT) ve Saha İadeleri dahil PAC-3 füzelerinin testi ve onarımı,
  • PAC-3 füze öğelerinin ve Yer Destek Ekipmanı (GSE) bileşen seviyesindeki parçaların Onarımı ve İadesi,
  • füze yedek parçalarının ve GSE yedek parçalarının yanı sıra bir arayıcı yedek parça havuzunun yenilenmesi ve onarım ve yeniden belgelendirme çabalarının geri dönüş süresini iyileştirmek,
  •  Yenileme işlemleri için hava taşımacılığı hizmetleri

ve diğer ilgili unsurlarını içeriyor.

Onaylanan satış talebinin ardından Tayvan, Lockheed Martin firması ile sözleşme imzalayabilecek.

Tayvan’ın envanterinde 7 batarya PAC-2M ve PAC-3 Patriot hava savunma sistemi bulunuyor.

Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi

Standart bir Patriot bataryası; bir radar sistemi, komuta kontrol merkezi, bir jeneratör grubu ve her birinde 4 füze konuşlu 5 adet fırlatma biriminden oluşuyor. Fırlatmanın hedef doğrultusunda gerçekleştirilme zorunluluğu olması nedeniyle sistemin fırlatma rampalarının muhtemel hedef yönlerine tertiplendirilmesi gerekiyor.

Patriot hava savunma sistemleri ise nokta alan savunmasında etkili. Patriot’lar Körfez Savaşları’nda kullanıldı ve halen Suudi Arabistan tarafından Yemen’den atılan füzelere karşı aktif olarak kullanılıyor. 1991’deki Körfez Savaşı’nda Irak’tan atılan SCUD füzelerine karşı vurma oranının düşüklüğü savunma sistemine olan güveni azaltmıştı. 2000’li yıllara gelindiğinde PAC2’nin modernize çalışmaları devam etti ve taktik balistik füzelere karşı GEM/T ve seyir füzelerine karşı GEM/C modelleri geliştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girecek

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kara…