Anasayfa Haberler Macaristan Ordusunun yeni Leopard 2A4 tankları teslim edilmeye hazır

Macaristan Ordusunun yeni Leopard 2A4 tankları teslim edilmeye hazır

0

Macar Silahlı Kuvvetleri, yeni Macar tankları için Münih’teki üretim tesisini ziyaret etti.

Macaristan Hükümeti, Alman Krauss-Maffei Wegmann Grubundan Macaristan Ordusu için Leopardd 2A4 tank  siparişinde bulunmuştu. Bahse konu sipariş edilen 12 adetlik  Leopard 2A4 tanklarından birkaçının üretimi tamamlandı ve yakında Macaristan’a nakledilmesi bekleniliyor.

Zrínyi 2026 Silahlı Kuvvetler Geliştirme Programının bir parçası olan yeni Leopard 2A4’lere ilişkin görseller Macaristan Savunma Bakanlığı’nın Facebook sayfasında da yayımlandı. Bakanlıkça yapılan paylaşımda aktarıldığı üzere ana muharebe tankları şu anda Krauss-Maffei Wegmann’ın, Almanya’nın Münih şehrindeki üretim tesisinde bulunmaktadır. Leopard 2A4 tankların yakında Macaristan’a, silahlı kuvvetlere teslim edilmesi planlanıyor.

Most még Münchenben, a KMW német harcjárműgyártó üzemében, de hamarosan érkeznek hozzánk a Leopard 2A4-es harckocsik.

Honvédelmi Minisztérium paylaştı: 3 Temmuz 2020 Cuma

Daily News Hungary’in bildirdiğine göre, Macar Silahlı Kuvvetleri (Magyar Honvédség) 2018’de Almanya’dan toplam 1,8 milyar $ tutarında silah ve ekipman sipariş etti.

Macaristan Savunma Bakanlığı’nca aktarıldığın göre, Macar Ordusu için, Krauss-Maffei Wegmann Group’tan 12 adet Leopard 2A4, 44 adet Leopard 2A7+ ana muharebe tankı ve 24 Panzerhaubitze 2000 (Pzh. 2000) kundağı motorlu obüs satın alındı.

Leopard 2A4 tanklarının, 2023’te hazır olması beklenen, daha gelişmiş Leopard 2A7+ tankları envantere girene kadar hem askerler hem de bakım personeli için eğitim amaçlarına hizmet etmesi planlanıyor.

Bakanlığa göre Leopard tankları için bir eğitim süreci gerekli,  çünkü yeni Leopard 2’lerin işletimi ve bakımı, 1978’den beri Sovyet T-72 tanklarını kullanan Macar Silahlı Kuvvetleri için önemli ölçüde farklılıklar içermektedir. Bahse konu tedarik sürecinin, Macar Silahlı Kuvvetleri’nin dünyadaki diğer askeri güçlerin standartlarını yakalamasına katkı sağlaması bekleniyor.

Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı

Leopard 2 ailesinin kullanılan en yaygın ana muharebe tankı olan Leopard 2A4 modelleri, yeni mühimmat tiplerini kullanabilen tamamen dijital atış kontrol sistemi gibi birçok önemli yeniliğe sahiptir.

Leopard 2’ler, 1985-1992 yılları arasında sekiz seri halinde üretildi. 2000’den sonra Almanya, Soğuk Savaş sonrasında ihtiyaç duymadıkları büyük tank stoklarını, dünyanın dört bir yanındaki ordulara sattı.

Tankların alıcıları arasında Türkiye (354), Yunanistan (183), İsveç (160), Şili (140), Finlandiya (139), Polonya (128), Avusturya (114), İspanya (108), Kanada (107), Singapur (96), Norveç (52), Danimarka (51), Endonezya (103) ve Portekiz (37) gibi ülkeler mevcut.

Leopard 2A4 (soldaki), Leopard 2A7+ (sağdaki)

Leopard 2A7+ Ana Muharebe Tankı

Leopard 2A7+, Bundeswehr tarafından UrbOp (kentsel operasyonlar) adı altında test edildi. Leopard 2A7+ hem düşük hem de yüksek yoğunluklu çatışmalarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Tankın koruması modüler zırh ile artırıldı; döner kule ve gövde önündeki eklentiler ile ön koruma iyileştirilirken, RPG’lere ve mayınlara karşı 360 ° koruma, kentsel operasyonlarda tankın ömrünü uzatır. Modüler zırhın sistem bileşenleri ilk olarak Kanada tarafından Afganistan’da kullanıldı.

Leopard 2A7+, programlanabilir yüksek patlayıcılı mühimmatları ateşleyebilir. Döner kuleye monte edilen MG3, uzaktan kumandalı bir silah istasyonu ile stabilize edilmiş bir FLW 200 ile değiştirilmiştir. Hareket kabiliyeti, sürdürülebilirlik ve durumsal farkındalık özellikleri de geliştirilmiştir.

İlgili Olarak

Leopard 2A4 tank modernizasyonu devam ediyor

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Lukasiewicz-PIAP, Hunter insansız kara aracını tanıttı

Varşova merkezli Łukasiewicz Araştırma Ağı-Otomasyon ve Ölçümler için Endüstriyel Araştırm…