Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD’nin gelecekti “hipersonik” başkanlık uçağı için sözleşme

ABD’nin gelecekti “hipersonik” başkanlık uçağı için sözleşme

0

ABD’de yerleşik havacılık şirketi Hermeus, ABD Savunma Bakanlığı adına hipersonik seyahat üzerine, ABD Hava Kuvvetleri, Başkanlık ve Yürütme Hava İkmal Müdürlüğü ile yaptığı ortaklığı açıkladı. 

Gelecekte potansiyel Air Force One (ABD başkanlık uçağı) olarak kullanılabilecek hipersonik Mach 5 uçağını geliştirecek Hermeus, bu kapsamda 9 ila 19 kişilik koltuk kapasitesine sahip olacak, 1.5 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza attı. Sözleşme 2020  yılı Şubat ayında Hermeus’un Mach 5 motor prototipini başarıyla test edilmesinden sonra, anlaşmanın ikinci kısmı olarak gerçekleşmesine dayanıyor. 

“Her Şey Hava Kuvvetleri İçin”

Hermeus şirketi, Hava Kuvvetleri’ni desteklemek amaçlı Mach 5 uçaklarındaki değişiklikleri hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmaya odaklanmış durumda. Yüksek hızda hareket kabiliyeti gibi Hava Kuvvetleri’nin gereksinimlerini karşılayacak ön entegrasyon çalışmaları (yüksek hızlı uçaklar, iletişim sistemleri, hava alanı ve hava trafik kontrol altyapı çalışmaları gibi) değerlendirilecek. Ayrıca, Hermeus yapacağı bu modifikasyonlarla teknik riski azaltmak amaçlı planlama yapacak.  

Başkanlık ve İcra Hava İkmal Programı Görevlisi Tuğgeneral Ryan Britton program hakkında yaptığı açıklamada, “Rakiplerimizin çalışmalarını karmaşıklaştırmak için, yeteneklerimizi büyük ölçüde göstermek hayati önem taşıyor. Yeni teknolojilerin Hava Kuvvetleri’nin hizmetine sunmak için, ticari yatırımlardan faydalanıyor, Savunma Bakanlığı’nın yatırımlarının geri dönüşünü bu şekilde karşılayabiliyoruz. İcra Müdürlüğü filoyu canlandırmaya çalışırken, kuralları değiştiren bu gelişmenin gerçekleşmesini sağlayan Hermeus’u gururla destekliyoruz.” dedi.

Sözleşmenin öncesinde, Hermeus ekibi sadece 9 ayda, bir Mach 5 motor prototipini yaptı ve başarılı bir test gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen test hem Hermeus’un türbin tabanlı motoru için hem de sağlanan finansmanların yürütülmesini konusundaki yeteneğini gösterdi.  

Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Yerli GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor…