Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD’nin Polonya’daki balistik füze hava savunma sistemi şekilleniyor

ABD’nin Polonya’daki balistik füze hava savunma sistemi şekilleniyor

0

Polonya, Redzikowo’daki en yeni ABD füze savunma istasyonu, önümüzdeki yıllarda Aegis Ashore Balistik Füze Savunma Sistemi (AABMDS) misyonuna ev sahipliği yapacak ve 2020’nin sonlarındaki süreçte tamamlanması bekleniyor.

2009 Avrupa Aşamalı Adaptif Yaklaşımı (EPAA) sonucunda Donanma’nın kara tabanlı füze savunma sistemi Polonya’nın kuzeybatı kesiminde yer alan Redzikowo kasabasının hemen dışında inşa ediliyor.

EPAA Avrupa’yı Avrupa-Atlantik bölgesi dışından kaynaklanan tehditlere karşı korumak için Balistik Füze Savunma yeteneklerinin kullanılmasını istiyor. Deniz Destek Tesisi Redzikowo, ABD’nin Avrupa’daki toplu güvenlik taahhüdünün somut bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

NATO’nun Caydırıcılık ve Savunma Unsurları

Donanma’nın en yeni yerleşkesi, Polonya’daki ilk ABD yerleşkesi ve Redzikowo Askeri Üssü’ndeki Redzikowo Kuvvetleri Koruma Taburu ile birlikte bulunuyor.

Redzikowo’daki Aegis Ashore tesisi, ABD’nin NATO Balistik Füze Savunmasına gönüllü olarak katkısı olan EPAA’nın III. Aşaması. Polonya’daki Aegis Ashore NATO’nun Avrupa bölgesi nüfusunu ve güçlerini Avrupa-Atlantik bölgesi dışından gelen balistik füze tehditlerinden koruyan savunma yeteneğini genişletiyor.

Aegis Ashore ve SM-3

Lockheed Martin tarafından tasarlanan Aegis Ashore sistemi balistik füzelerin tespit, teşhis, izlenmesi ve yok edilmesi için tasarlanmıştır. Deniz platformlarında ve karada konuşlandırılan Aegis Ashore’un kullandığı SM-3 füzesi hedef çevresinde bir savaş başlığı patlatmak yerine hit to kill (harp başlığı bulunmayan kafa kafaya çarpışarak yok etme yöntemi) ile tehdidi imha eder.

Avrupa’ya konuşlandırılacak Aegis sistemlerinde kullanılacak olan SM-3 Block IIA füzesi ABD ve Japonya tarafından müşterek bir şekilde geliştirilmektedir. Block IIA  kısa ve orta menzilli balistik füzelere yönelik tasarlanmış olsa da füzesinin geliş hızına bağlı olarak kıtalararası balistik füzelere karşı da sınırlı bir yeteneğe sahiptir. EPAA’nın III. aşaması kapsamında Polonya’ya 19 adet SM-3 Block IIA yerleştirilmesi planlanıyor.

EPAA’nın I. kısmı kapsamında Avrupa’daki Aegis sistemi bulunan gemilere 113 adet SM-3 Blok IA ve 16 adet SM-3 Blok IB konuşlandırıldı. 2015 II. kısım kapsamında Romanya’ya 100 SM-3 Blok IB konuşlandırılması kararlaştırıldı.

 

İlgini Çelebilir!

DT Savunma ve Güvenlik Gündemi | 2-8 Aralık

Defence Turk Editörü Ata Kökçü tarafından sunulan, 2-8 Aralık haftasında gerçekleşen asker…