Anasayfa Haberler Irak’a ait sadece bir CH-4 İHA operasyonel

Irak’a ait sadece bir CH-4 İHA operasyonel

0

Yayınlanan ABD Müfettiş genel raporuna göre; Irak Ordusu’nun havadan, istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) kabiliyeti özellikle Çin yapımı CH-4 insansız hava araçlarının(İHA’ları) kullanımıyla sağlanıyor.

Yayınlanan raporda, Irak’ın 10’dan fazla CH-4 İHA satın aldığı ancak yalnızca birinin uçuşa hazır olduğu belirtildi. CH-4 İHA’nın Irak Ordusu’nun envanterindeki tek sorunlu İHA olmadığı da raporda ifade ediliyor. Genel Müfettiş raporu, Irak güçlerinin kullanımında olan 10 adet ABD yapımı Insitu ScanEagle İHA içeren filodaki unsurların bazı sorunlar nedeniyle 1 Mart ve 30 Haziran arasında sadece iki sorti uçuşu yaptığını söyledi.

Irak Savunma Bakanlığı, Ekim 2015’te silahlı CH-4 B varyantlarının alındığını açıkladı ancak kaç tane satın alındığını belirtmedi. Ürdün de Çin’den yakın tarihte CH-4 İHA satın aldı ancak bu yılın başlarında açıklanmayan sebeplerle satışa sundu.

Cai Hong-4 (CH-4)

CH-4, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait uçak üreticisi Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Kuruluşu (China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC)) tarafından üretilmektedir. CH-4 İHA 8.5 metre uzunluğunda gövdesi ve 18 metre kanat açıklığı olan kompozit gövdeli bir hava aracıdır. CH-4 serisinin yüksek irtifa misyonları için uygun olduğunu ve maksimum 1.330 kg maksimum kalkış ağırlığına, 345 kg faydalı yük kapasiteisine ve 115kg mühimmat taşıma kapasitesine sahip. CH-4 serisinin havada kalış süresinin 30 saate kadar olduğu iddia edilmektedir.

CH-4 platformunun iki varyantı geliştirmiştir:

CH-4A: 1.260 kg’lık İHA olan CH-4A öncelikle 30 saatlik bir havada kalış süresine sahiptir. A varyantı istihbarat, gözetleme ve keşif misyonları için yapılandırılmıştır.

CH-4B: 1330 kg maksimum kalkış ağırlığına sahiptir. B varyantı 345 kg faydalı yük taşıma ve 115 kg mühimmat taşıma kapasitesine sahip.B varyantı maksimum yükte 14 saat gibi görece daha kısa bir uçuş süresine sahip.

2014 yılında CH-4 İHA ailesinin pazara girmesinden bu yana edindiği operasyonel verilere ve müşteri geri bildirimlerine dayanarak yeni bir model geliştirilmektedir.

İlgini Çelebilir!

ARES Tersanesi, Umman’a ilk ARES 85 Hercules devriye gemisini teslim etti

ARES Tersanesi, Umman’ın Polis Sahil Güvenlik birlikleri (ROPCG) için sipariş ettiği…