Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Rus İstihkâm Kıtaları’na Uran-6 İnsansız Mayın Temizleme Aracı teslimatı

Rus İstihkâm Kıtaları’na Uran-6 İnsansız Mayın Temizleme Aracı teslimatı

0

Rus Ordusu, insansız savaş sistemlerinin tasarımı ve üretimi konusunda son yıllarda ciddi yatırımlar yaptı. Geliştirdikleri bu sistemleri de kendileri için adeta deneme tahtasına dönmüş olan Suriye’de, gerçek savaş alanında test etti.

Uran-6 İnsansız Mayın Temizleme Aracı da Rusların Suriye’de gerçek savaş alanında test ettikleri sistemlerden birisidir.

Moskova merkezli TASS Haber Ajansı’na göre, Rusya Savunma Bakanlığı 20’den fazla Uran-6’nın 2020 yılı içerisinde savunma tedarik planı kapsamında Rusya’nın istihkâm kıtalarına bağlı birliklere teslim edileceğini açıkladı.

Konu ile ilgili olarak, Bakanlık “2020 yılının sonlarına doğru istihkâm birlikleri 22 Uran-6 çok amaçlı İnsansız Mayın Temizleme Aracını almaya hazırlanıyor” açıklamasını yaptı.

Mayın ve EYP’lerin temizlenmesi İKA’lara bırakılan en önemli görevlerden birisidir. Önceki dönemlerde savunma tedarik planı kapsamında Rus istihkâm birlikleri 12 adet Uran-6 İnsansız Mayın Temizleme Aracı almıştı.

Buna bağlı olarak Suriye’de operasyonel kullanım gören ve performansından memnun kalınan Uran-6 ile ilgili olarak Rus Savunma Bakanlığı 2019’da “Çeşitli vesilelerle bu İKA’nın Suriye’de iyi performans gösterdiğini, bu nedenle aldığımız bu 12 adet Uran-6 İKA’nın Rus hizmetine giren son araçlar olmamasını bekliyoruz.” açıklamasını yaparak, tedariğin devam edeceği sinyalini vermişti.

Moskova’daki depolama tesisinde bulunan 12 adet Uran-6 insansız mayın temizleme aracının Batı ve Güney Askerî Bölgelerinin istihkâm birliklerine teslim edilmesi akabinde yıl sonuna kadar teslim edilecek 10 adet sistem ile birlikte toplam 22 adet Uran-6 alınmış olacak.

Uran-6 İnsansız Mayın Temizleme Aracı

Uran-6 İnsansız Mayın Temizleme Aracı

Yaklaşık 6 ton ağırlığa sahip olan Uran-6, paletli platform üzerine kuruludur. 4.45 m uzunluğa, 2.01 m genişliğe, 1.49 m yüksekliğe sahiptir. Mayın temizle görevindeki temizlik genişliği ise 1.72m’dir.

Üzerine entegre 4 kamera ile 360° görüş açısına sahip olan insansız kara aracı, mayınları tespit ve imha etmek için birden fazla mayın tarama cihazı da dahil olmak üzere farklı ekipmanlarla donatılabilir. Takılan bazı ekipmanlar ise; yeke aracı, segmanlı silindir, dozer bıçağı, tutucu, arka forklift, arka kürek, robotik kol gibi ekipmanlardır.

Yeke öne monte edilir ve mayınları imha etmek için frezleme keskileri kullanarak döner. Arkaya monte edilmiş forklift ve kürek araçları ise nesneleri kaldırmak veya hareket ettirmek için kullanılır.

Uran-6 1 km’lik güvenli bir mesafeden uzaktan kumanda sistemi kullanan tek bir operatör tarafından kontrol edilir.

Hırvat MV-4 İnsansız Mayın Temizleme Aracı ile Olan Benzerliği

Hırvatistan merkezli DOK-ING firması tarafından sunulan MV-4 İnsansız Mayın Temizleme Aracı Güney Kore ordusunda hizmet veriyor. Çeşitli kaynaklar Rus Uran-6 ile MV-4 arasında bir teknoloji transferi gerçekleştiğini ve MV-4’ün bu sayede üretildiğini aktarıyor.

MV-4 İnsansız Mayın Temizleme Aracı, tüm Anti-Personnel (AP) mayınlarını temizlemek için tasarlanmış paletli, uzaktan kumandalı bir sistemdir ve ayrıca Anti-Tank mayınlarına karşı da dayanıklı yapıdadır. Sistem zırhlı bir araçtan veya güvenli bir mesafeden uzaktan kontrol edilir. 2000 m’ye kadar mesafeden bir operatör tarafından uzaktan kontrol edilebilen sistem, 50 cm genişliğinde ve 30 cm derinliğinde bir hendekten ve yaklaşık 30 cm yüksekliğinde dikey engellerden geçebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Sistemin sahip olduğu düşük profil, şarapnel hasarına maruz kalmayı azalttığından, onarımların büyük bir kısmı operatör ve sahada tamirci tarafından gerçekleştirilebilir. Patlamalar nedeniyle hasar gören bölümler kolayca değiştirilebilir.

MV-4 İnsansız Mayın Temizleme Aracı

İlgili İçerikler

Güney Kore Ordusu’nun MV-4 insansız mayın temizleme sistemi göreve başladı

Türk Savunma Sanayi özelinde İnsansız Kara Araçları Araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin K9 Obüsleri Alman ambargosuna takıldı

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından temin edilecek K9 Thunder obüsleri Alman ambargosuna …