Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Airbus A400M’den art arda iki sertifikasyon başarısı

Airbus A400M’den art arda iki sertifikasyon başarısı

0

Airbus A400M yeni nesil nakliye uçağı, alçak irtifa otomatik uçuş ve eşzamanlı paraşütçü sevkiyatı sertifikasyon sürecini tamamladı ve projede önemli bir dönüm noktası geçildi. 

Nisan ayında gerçekleştirilen sertifikasyon sürecinde, 500 feet irtifaya kadar inildi. Bu ilk sertifikasyon aşaması, mürettebat görünürlüğü anlamına gelen Görerek Meteorolojik Şartlarda yapılan operasyonlarla ilgili.

İkinci aşama test görüş olmadan, Aletli Meteorolojik Şartları içerecek ve  2021’nin ikinci çeyreğinde belgelenecek.

Alçak uçuş A400M’in arazide (radardan) gizlenme ve hayatta kalma yeteneğini geliştirerek uçağı düşman bölgelerine daha az algılanabilir şekilde sokmasını sağlıyor.

Hava indirme eşzamanlı sevkiyat sertifikasyonu

Airbus A400M yeni nesil nakliye uçağı, eşzamanlı paraşütçü sevk sertifikasını başarıyla aldı. Uçak her iki yan kapısını kullanarak 116 paraşütçü sevki gerçekleştirebiliyor.

Sertifikasyon testi mayıs ayında Fransız Silahlı Kuvvetleri Genel Müdürlüğü (DGA) ile koordineli olarak Fransız ve Belçika Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklendi. Yetenek geliştirme metodolojilerinin uygulanması ile birlikte 1.000’den fazla atlayış gerçekleştirildi.

A400M Askeri Nakliye Uçağı

Stratejik yükleri taşıyabilen A400M “Atlas” hazırlıksız pistlere taktik nakliye yapabilme kabiliyetine sahip. A400M kargo helikopterleri, ZMA’lar gibi çeşitli zırhlı araçlar ve birçok farklı yekpare ve parçalı yükü taşıyabiliyor. Askeri nakliyelerin yanı sıra doğal afet, tıbbi tahliye gibi acil ve özel operasyonlarda görev yapabiliyor. Keza Türk Hava Kuvvetleri A400M’leri deprem ve tıbbi tahliye gibi operasyonlarda başarı ile kullandı.

A400M nakliye uçağı sökülüp takılabilen koltuk sistemiyle personel nakline ve yolcu aktarımını üstlenebiliyor.

Bu kapsamda Çin’in Wuhan kentinde baş gösteren COVID-19 virüsünden etkilenmemeleri için kentte bulunan Türk ve dost ülke vatandaşlarının ülkemize getirilmesi için Türk Hava Kuvvetleri’ne ait A400M ile tahliye operasyonu gerçekleştirilmişti. Bu Operasyonda A400M’e yolcu taşımasına uygun olacak şekilde koltuklar takılmış ve yüksek KRBN izolasyonu da gerçekleştirilmişti.

Hepsi NATO üyesi olan sekiz Avrupa ülkesi tarafından başlatılan projede ilk uçuşunu 11 Aralık 2009’da yapan A400M’in ilk üretim uçağı Ağustos 2013’de Fransız Hava Kuvvetlerine teslim edildi ve bir yılın sonunda hizmete girdi. A400M nakliye uçağı son zamanlarda Irak ve Suriye üzerindeki hava operasyonlarında kullanıcı ülkelerce aktif olarak görev alırken; Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Afrika Sahel Bölgesi, Mali ve Orta Doğu’daki Fransa ve Türkiye’nin askeri faaliyetlerinde de operasyonel kullanım gördü. Türkiye’nin Katar ve Somali’deki askeri faaliyetlerinde A400M başat nakliye platformu olarak yer aldı.

Nakliye Kabiliyeti

Maksimum 37 tona kadar taşıma kapasitesi ve 340 m³ hacim ile A400M zırhlı muharebe araçları, NH90 ve CH-47 helikopyerleri gibi çok çeşitli yükleri taşıyabilmektedir.  2019’da A400M, her iki yan kapıdan 80 donanımlı paraşütçünün eşzamanlı atlayışı için sertifikasyon uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

A400M, asfaltsız toprak pistlere, yeterli uzunluğu olmayan pistlere park ve manevra alanı sınırlı yer hizmetleri olmayan pistlere nakliye gerçekleştirebilmektedir. A400M 25 ton’a kadar taşıma yükü ile 750 metrenin altındaki kısa, yumuşak ve hazırlıksız CBR6 piste iniş kalkış gerçekleştirebilir.

A400M ilgili detaylı bilgiler için:

A400M Atlas namı diğer “Koca Yusuf”

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD’li senatörler Türkiye’nin F-35 parça üretiminin durdurulmasını talep etti

Amerika Birleşik Devletleri’nden bir grup senatör Türkiye’nin F-35 uçaklarına …