Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Ermenistan, Rus Kalaşnikof AK-103 piyade tüfeği üretimine başlayacak

Ermenistan, Rus Kalaşnikof AK-103 piyade tüfeği üretimine başlayacak

0

Perşembe günü Ermenistan devlet haber ajansı Armenpress, Ermenistan’da 50.000 adet Kalaşnikof AK-103 piyade tüfeği üretiminin bu yıl temmuz ayında başlamasının planlandığını bildirdi.

Ermenistan’da AK-103’ün aşamalı üretiminin organizasyonuyla ilgili sözleşme, 15 Mayıs 2020’de Rusya Federal Askeri-Teknik Ortak Servisi’nin (FSMTC) kararına dayanarak imzalandı. Ülke, gelecek ay tüfek üretmeye başlayacak ve tesisin çalışması iki aşamada düzenlenecek. İlk aşamada, bileşenler Rusya’dan teslim edilecek. İkinci aşama ise, yine Rus teknolojilerini kullanarak, sahada montaj için gerekli basit parçaların üretimini içeriyor.

Kalaşnikof AK-103 Piyade Tüfeği

AK-103, Rus küçük silah tasarımcısı Mikhail Kalashnikov tarafından 1994 yılında Rusya’da tasarlanan bir saldırı tüfeğidir. AK-74M’ye benzer konfigürasyonda AKM’nin (7.62x39mm M43 kartuşu için bölmeli) bir türevidir. Önceki AK nesillerinde kullanılan 7.62x39mm şarjörler, AK-103 ile uyumludur.

AK-103, gece görüşü ve teleskopik nişangahlar yanında bıçak süngü veya bomba atar gibi çeşitli yeteneklerle donatılabilir. Tabanca kabzası, el kundağı, dipçik ve türüne bağlı olarak şarjör gibi bileşenlerde mümkün olduğunca ahşap veya metal yerine plastik bileşenler kullanılıyor.

Ak-103 kullanan Suudi Arabistan askeri

Avantaj Sağladığı İddia Edilen Plastik Bileşenler

Koruyucu kaplamalar, metal parçalara üstün korozyon direncini sağlıyor. Önkol, şarjör, dipçik ve tabanca kabzası yüksek mukavemetli plastikten imâl edilmiştir.

Çelik takviyeli yansıtıcı olmayan gerçek mat siyah yüzeyle piyasaya sürülen son sürüm, ABS plastikten üretilen ve 0,25 kg (0,55 lb) boş ağırlığa sahip olan 7.62 × 39mm 30 yuvarlak şarjör ile tamamlandı. Çelik esaslılardan plastik şarjörlere geçiş önemli bir ağırlık azalması sağlıyor ve bir askerin aynı ağırlık için daha fazla mermi taşımasına izin veriyor.

AK-103

Hindistan’da Üretilecek Olan AK-203

Rusya, aynı zamanda geçtiğimiz yıl Hindistan ile Hindistan topraklarında AK-203 saldırı tüfekleri üretmek için ortak girişim kurmak üzere hükûmetler arası bir anlaşma imzaladı.

Proje kapsamında üretimin etaplar halinde tamamen yerelleştirilerek, 700 binin üzerinde otomatik tüfeğin üretilmesinin planlandığını söyleyen yetkili, “Rus ve Hint uzmanların koordineli çalışmaları sayesinde dünyanın en ünlü ateşli silah markasının en yeni otomatik silahlarının üretimini Hindistan’da organize etmek mümkün oldu. Bu ülkelerimizin arasındaki güveni ve teknoloji alanındaki işbirliğinin en hassas konularında dahi ilişkilerimizin özel olduğunu gösteriyor.” açıklamalarında bulundu.

Ancak son raporlara göre, iki ülke AK-203 tüfeği için bir fiyat üzerinde anlaşmaya varmış olsa da, üretime başlamak için ilgili sözleşme henüz imzalanmadı.

İlgili İçerikler

Suudi Arabistan lisans altı AK-103 üretecek

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Leopard 2A4 tank modernizasyonu devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında Leopard 2A4 tanklarının modernizasyo…