Anasayfa Haberler Genel Haberler Airbus firması, Alman Ordusu’na karşı casusluk yaptığı belirtilen 16 kişiyi işten çıkardı

Airbus firması, Alman Ordusu’na karşı casusluk yaptığı belirtilen 16 kişiyi işten çıkardı

0

Avrupa’nın önemli havacılık firmalarından Airbus, Pazar günü Alman medyasının bildirdiğine göre, Almanya’ya karşı yapıldığı düşünülen şüpheli bir sanayi casusluğu iddiası üzerine 16 çalışanını işten çıkardı.

Ulusal haber ajansı DPA’nın aktardığına göre  Airbus firması çalışanlarının görevden alındığını doğruladı ancak konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi. Alman Bild gazetesi ise yaptığı haberde yaklaşık 20 Airbus çalışanının açığa alındığını ve soruşturmayı yürüten yetkililer tarafından bu kişilerin dosya ve bilgisayarına el konulduğu ifade edildi.

Şirket kaynakları, Eylül ayında Alman savcıların, Airbus çalışanlarının Alman Silahlı Kuvvetleri ve bağlı iki silah projesinde casusluk içinde bulundukları şüphesi ile soruşturma yürüttüklerini ifade etti.

Ayrıca bu kaynak, “Çalışanlarımızdan bazılarının ellerinde sahip olmaması gereken belgeler vardı.” dedi. Çalışanlar siber güvenlik ile ilgili faaliyetleri idare eden Münih merkezli Program Hattı İletişim, İstihbarat ve Güvenlik’te (BDT) çalışmaktaydı.

Airbus’tan yapılan açıklamada olayla ilgili olarak “harici bir hukuk bürosunun desteğiyle devam eden bir iç inceleme” yürütüldüğü belirtildi. Firma tarafından sonradan yapılan açıklama ise,” şirket meseleyi çözmek için ilgili makamlarla tamamen işbirliği yapıyor ” şeklinde oldu.

Alman medyası, Airbus çalışanlarının iletişim sistemi edinmesini de içeren Alman Ordusu’na ait gizli dosyaları edindiklerini bildirdi.

İlgini Çelebilir!

ASELSAN kurumsal yönetim derecelendirme notunu yükseltti

ASELSAN, Sermaye Piyasası Kurulu’nun kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak bağımsız bir d…