Anasayfa Haberler Genel Haberler Mısır, İsrail’e karşı elektronik harp uyguladı

Mısır, İsrail’e karşı elektronik harp uyguladı

0

Mısır Ordusu tarafından 2018’in başlarında, Gazze bölgesindeki ve sınıra yakın yerleşim bölgelerindeki  İsrail’e ait iletişim ağlarına elektronik harp uygulandı.

Israel Defense tarafından olayın ayrıntıları ve İsrail’in tepkisi hakkında bir yazı ortaya konuldu.

Şubat ve Mart 2018’de, Gazze bölgesindeki ve Mısır sınırına yakın olan bölgedeki İsrail’e ait yerleşimlerin iletişim ağlarının neredeyse sürekli kesilmesinden ve parazit yapmasından (Radar jamming) İsrail mustaripti. İlk başta, İsrail Hükümeti ve İsrail ordusu (IDF), Mısır’ın bu olayda parmağı olduğu ve bu frekans bozulmalarının nedenini Mısır olarak göstermekten kaçındı.

Bununla birlikte, yerel halkın protestolarının giderek yoğunlaşmasıyla İsrail hükumeti bu frekans bozulmalarının aslında Mısır tarafından yapıldığını kabul etmek zorunda kaldı.

Şimdi, bu frekans bozulmalarının kaynağı bilindiğinde, Israel Defense kaynakları koşulları ve o zaman tam olarak ne olduğunu ortaya koyuyor. Görünüşe göre Mısır, Sina’daki teröristlerin Mısır Ordusu’na karşı operasyonlarını engellemek amacıyla İsrail’deki hücresel iletişim ağlarını da etkileyen kasıtlı biçimde elektronik harp sistemini kullanmıştı.

Sina’da, İsrailli iletişim firmalarına ait SIM kartlarını neyin ya da kimlerin kullandığı henüz net değil, ancak görünüşe göre İsrail’deki ağların güç çıkışı bu tür operatörlerin, teröristlerin Sina’daki Mısır Ordusu’na karşı operasyonlarını koordine etmek için bu iletişim şeklini kullanmaları olası görülüyor.

Konuyla aşina olan bir kaynak, Israel Defense üzerinden anonim olma koşuluyla İsrail’e verdiği demeçte, “Bu ülkeler arasında oldukça düzensiz bir hareket.” dedi ve ekledi “Aslında Mısırlılar, sorunu etkisiz hale getirmek için İsrail ile işbirliği yapmak yerine, spektrumda faaliyet göstermeyi tercih ettiler.”

Bu olay göz önüne alındığında, İsrail makamları Kahire yönetimi ile temasa geçti, ancak Mısır makamları, kullanılan elektronik harp önlemlerinin Mısır Ordusuna ait olduğunu kabul etmeyi reddetti. Ek olarak, İsrail makamları Mısırlılara bölgedeki elektronik harp uygulamalarını azaltmayı önerdi.

Mısırlılar, askeri operasyonlarını tamamlayana kadar bölgedeki sıkıntıların kendileri tarafından oluştuğunu reddetti ve devam etti. Mısır askeri operasyonlarını tamamladığında ise İsrail’de bölgede sıkıntı yaşayan yerlerin iletişim ağlarındaki frekans bozulmaları durdu.

Kaynak: Israel Defense

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…