Anasayfa Haberler Genel Haberler NATO ülkeleri 2019’da savunma harcamalarını % 4,6 arttırdı

NATO ülkeleri 2019’da savunma harcamalarını % 4,6 arttırdı

0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 29 Kasım 2019 Cuma günü NATO ülkelerinin savunma harcamalarındaki büyük artışların detaylarını verdi. Stoltenberg, 2019’da Avrupa’daki NATO ülkelerinin ve Kanada’nın savunma harcamalarını % 4 oranında arttırdığını ve bunu art arda olan beşinci büyüme yılı olduğunu açıkladı.

Ayrıca Stoltenberg, 2016’dan 2020’nin sonuna kadar NATO ülkelerinin 130 milyar dolara yakın bir miktarda yatırım yapacaklarını açıkladı. Son tahminlere dayanarak, 2024’ün sonuna kadar ülkelerin savunma harcamalarındaki artışın yaklaşık 400 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Stoltenberg, “Bu, daha önce görülmemiş bir gelişme ve NATO’yu daha da güçlendiriyor” açıklamasında bulundu.

NATO’ya Bağlı Ülkelerin Savunma Harcamalarındaki Devam Eden Artış Sürüyor

Genel Sekreter, önceki senelere göre 2019’da daha fazla müttefik ülkenin GSYİH’nın % 2’sini savunma için harcaması şartını yerine getirdiğini de doğruladı. Müttefiklerin çoğunluğunun 2024 yılına kadar harcamalarını % 2’ye çıkarma planları var.

Jens Stoltenberg, ”Müttefikler ayrıca yeni yeteneklere milyarlarca dolar daha fazla yatırım yapıyor ve tüm dünyadaki NATO misyonlarına katkıda bulunuyor. Yani doğru yoldayız ama şikayet edemeyiz. İvmeyi takip etmeliyiz.” dedi.

NATO’ya bağlı ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanları 3-4 Aralık’ta Londra’da bir araya gelecek ve Genel Sekreter, NATO’nun adaptasyon devam kararları alacağını belirtti.

Genel Sekreter operasyonel alan olarak Müttefik kuvvetlerin hazırlık; alanı tanımak için daha fazla iyileştirmelere gideceğini, terörizme karşı; ve güncellenmesi düşünülen NATO eylem planına dahil olacaklarını beklediğini söyledi.

Liderler Rusya’nın, silahlarının kontrolünün geleceği, hem de Çin’in yükselişi hakkında stratejik bir tartışma nedeniyle de bir araya gelecek.

Genel Sekreter, NATO’nun Avrupa-Atlantik bölgesinde barış ve istikrarın temelini oluşturmaya devam ettiğini vurgulayarak müttefikler arasında bazen anlaşmazlıklar olsa da her zaman farklılıklarının üstesinden gelebildiklerini ve temel görevlerini birleştirebildiklerini kabul ederek bunların birbirlerini korumak ve savunmak olduğuna dikkat çekti.

Stoltenberg son olarak “İttifakımız aktif, çevik ve geleceğe ayak uyduruyor. Birlikte ayakta dururken, Kuzey Amerika ve Avrupa, dünyanın ekonomik ve askeri gücünün yarısını temsil ediyor. Belirsiz zamanlarda, NATO gibi güçlü çok uluslu kurumlara ihtiyacımız var. Bu yüzden tüm vatandaşlarımızı güvende tutmak için onları her gün güçlendirmeye devam etmeliyiz. Liderler gelecek hafta toplandığında yapacağımız şey de bu. ” ifadelerini dile getirdi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Polis Özel Harekat Sarsılmaz SAR-223P’yi aktif olarak kullanıyor

Polis Özel Harekat tarafından Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Sarsılmaz üretimi SAR-2…