AKINCI Zırhlı Muharebe Aracı

0
Envanterde Yok

 

AKINCI Zırhlı Muharebe Aracı (ACV-19); 350/400 BG dizel motor ve otomatik transmisyonlu güç paketi sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, 15-19 ton sınıfında, amfibi, paletli zırhlı araçlara verilen genel addır. AKINCI ZMA’lar farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir. AKINCI ZMA; ZMA sınıfındaki bütün araçları ile %90 oranında ortak alt sistem ve yedek parça olanağına sahip, ZMA-15’in gelişmiş bir versiyonudur.

ZMA-15 ile AKINCI ZMA arasındaki temel farklar; öncelikle uzatılmış gövde (6 yol tekerli), güçlendirilmiş hız azaltanlar, zırh altında daha fazla iç hacim ve daha fazla yük taşıma kapasitesi olarak sıralanabilir. AKINCI ZMA; 90/105 mm kule veya 120 mm havan sistemleri gibi daha ağır silah sistemlerini ile bunlara ait mühimmatları taşıma imkanı sağlarken, tıpkı ZMA-15 gibi, hareket kaabiliyeti ve zırh korumasından da ödün vermez.

AKINCI ZMA’lar, paletli, orta sınıf, düşük silüetli, çöl koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip zırhlı araçlardır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise geniş manga kapağı ile sürücü, komutan ve nişancı kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

AKINCI ZMA’ların gövdesi balistik alüminyum levhalardan alüminyum kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Levha kalınlıkları farklı gövde düzlemlerinde balistik gereksinimlerine göre değişmektedir. Tamamen kaynak yapılı gövde, su sızdırmaz olup kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile sürücü ve komutan mahalleri aracın ön tarafındaki hacmin takriben yarısını kullanırken, nişancı mahalli sağ orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise 11 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Manga bölümünde sağda, solda ve arkada araç içerisinden dışarıya ateş etme imkanı sağlayan 5 adet atış mazgalı bulunur.

Komutan, nişancı, sürücü ve personelin araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

FNSS tarafından ihraç edilen, AKINCI ZMA’lar, Güney Doğu Asya ve Ortadoğu ülkelerinin Silahlı Kuvvetleri envanterinde görev yapmaktadır.

 

Teknik Özellikler

Muharebe Yüklü Ağırlık

Transmisyon

Elektrik Sistemi

Süspansiyon Sistemi

Direksiyon Sistemi

Mürettebat Kapasitesi

Uzunluk

Genişlik

Toplam Yükseklik

Sürücü Termal Görüş Sistemi

KBRN Sistem

KBRN Tespit

İklimlendirme Sistemi

Otomatik Yangın Bastırma

Sürücü Termal Görüş Sis.

Sis Havanları

Azami Sürat (İleri)

Azami Sürat (Geri)

Su Geçme Derinliği

Yüzme

Azami Yol Menzili

Azami Meğil Tırmanma

Azami Yan Meyil

Hendek Aşma

Dik Engel Aşma

Ana Silah

18.000 kg

Tam Otomatik

24 V

Burulabilen Mil

Transmisyon Bağlantılı

13

6.02 m

2.94 m

2.69 m

Opsiyonel

Standart

Opsiyonel

Opsiyonel

Opsiyonel

Opsiyonel

Standart, 8 adet

65 km/s

11 km/s

1.1 m

Opsiyonel

490 km

%60

%30

1.83 m

0.70 m

12.7 mm Makineli Tüfek

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TOMA | Katmerciler

Katmerciler, güvenlik güçlerinin çeşitli tip ve özellikteki Toplumsal Olaylara Müdahale Ar…