ZMA-15 (ACV-15)

0
Envanterde

 

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15); 350/400 BG dizel motor ve otomatik transmisyonlu güç paketi sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, 13-15 ton sınıfında, amfibi, paletli zırhlı araçlara verilen genel addır.

ZMA-15’ler farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir. Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) şasesi ZMA-15 sınıfındaki bütün araçların baz araç versiyonudur.

ZMA-15’ler, paletli (5 yol tekerlekli), hafif, düşük silüetli, çöl koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip zırhlı araçlardır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş manga kapağı ile sürücü, komutan ve nişancı kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

ZMA-15’lerin gövdesi, balistik alüminyum levhalardan, alüminyum kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Levha kalınlıkları farklı gövde düzlemlerinde balistik gereksinimlerine göre değiştirilmektedir. Gövde, su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile sürücü ve komutan mahalleri, aracın ön tarafındaki hacmin takriben yarısını kullanırken, nişancı mahalli, sağ orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise 8 kişilik personel (manga)bölümü yer alır. Manga bölümünde sağda, solda ve arkada araç içerisinden dışarıya ateş etme imkanı sağlayan 5 adet atış mazgalı bulunur.

Komutan, nişancı, sürücü ve personelin araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

ZMA-15’ler Türk Silahlı Kuvvetleri, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Filipin Silahlı Kuvvetleri envanterlerinde görev yapmaktadır.

Üretici: FNSS

 

Teknik Özellikler

AğırlıkTransmisyon

Süspansiyon Sistemi

Elektrik Sistemi

Direksiyon Sistemi

Mürettebat Kapasitesi

Uzunluk

Genişlik

Gövde Yüksekliği

Toplam Yükseklik

Termal Görüş Sistemi

KBRN Sistemi

İklimlendirme Sistemi

Otomatik Yangın Bastırma

Sis Havanları

Azami Sürat (İleri)

Azami Sürat (Geri)

Azami Yol Menzili

Azami Meyil Tırmanma

Azami Yan Meyil

Hendek Aşma

Dik Engel Aşma

Ana Silah

Eş Eksenli Silah

Kule Tipi

Yatay Dönüş

Yükselme/Alçalma

Görüş

14.000 kgTam Otomatik

Burulabilen Mil

24 V

Transmisyon Bağlantılı

11

5.56 m

2.90 m

2.01 m

2.97 m

Opsiyonel

Standart

Opsiyonel

Opsiyonel

Standart, 12 Adet

65 km/s

11 km/s

490 km

%60

%30

1.83 m

0.74 m

M242 25 mm oto. top

7.62 mm Makineli Tüfek

Stabilizasyona Sahip KNK

360° Sürekli

– 8° ila +48°

Gündüz/Gece Görüşlü

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TOMA | Katmerciler

Katmerciler, güvenlik güçlerinin çeşitli tip ve özellikteki Toplumsal Olaylara Müdahale Ar…