Anasayfa Haberler Genel Haberler Arjantin Özel Harekat Kuvvetleri Daniel Defense tüfeklerini tercih etti

Arjantin Özel Harekat Kuvvetleri Daniel Defense tüfeklerini tercih etti

0

ABD’li savunma girişimcisi Aquila International ltd. Arjantin Silahlı Kuvvetleri’nin farklı organizasyonlarına Daniel Defense tüfeklerini tedarik edeceğini açıkladı.

Daniel Defense’in Güney Amerika distrübütörü Aquila, Arjantin Kara, Deniz ve Jandarma Özel Kuvvetleri’ne Daniel Defense M4A1, MK18, DD5V3 ve D4 tüfekleri tedarik sözleşmesini kazandı.

Arjantin Ordusu yetkilileri geçtiğimiz sene 2019 içerisinde Daniel Defense 2020 katalog ürünleri arasında bulunan bir portföy kapsamında Daniel Defense’in üretim fabrikasını ziyaret etti. Bu tarihe kadar Arjantin Ordusu’nun Daniel Defense’ten temin ettiği ürünler 5,56×45 mm ve 7,62×51 mm tüfeklerinin yanısıra, Amfibi Komandoların tercih ettiği MK18 ve Arjantin Ordusu Özel Harekat Kuvvetleri’nin tercihi olan DD5V4-EA keskin nişancı tüfeklerinden ibaretti.

Arjantin Deniz Kuvvetleri temsilcilerinin Daniel Defense tesisleri ziyaretinden (Aquila International)

Aquila International yetkililerinin Arjantin Ordusu ile imzalanan sözleşme ile ilgili açıklaması:

Geçtiğimiz hafta Arjantin Silahlı Kuvvetleri’ne Ordu Özel Harekat Kuvvetleri tarafından kullanılmak üzere DDM4A1-EA (Ejercito Argentino – Arjantin Ordusu) tüfeklerini teslim ettik. Bu tüfek Daniel Defense’in M4A1 modelinin Arjantin Ordusu’nun spesifikasyonlarını karşılayan özel bir varyasyonudur. Varyasyon içerisinde bir ALG tam otomatik tetik grubu, bir SOCOM profili 14,5 namlu, bir adet yeni geliştirilmiş DD Wave QD Flash-hider (alev gizleyen) ve ambi kontrol (çift yönlü kurma kolu) bulunuyor. Tüfekler Magpul MBUS PRO dikey ileri kabza, Magpul PMAG Gen 3 şarjör, DD Wave susturucuları, Trijicon ACOG LED 3.5×35 tüfek dürbünleri, Blue Force Gear Vickers askıları, PROSHOT temizlik kitleri ve Capewell Aerial Systems MAWC tüfek çantaları ile birlikte gönderildi. Tüm tüfeklerin kubuz alt bölgesine Arjantin Ordusu’nun arması işlenmiştir.

Arjantin Silahlı Kuvvetleri’ne M4A1’lerin yanısıra DD5V4-EA tüfeklerinin de teslimatı gerçekleştirildi. Daniel Defense Kasım 2019’da NATO’ya uygun SASS-type 7.62×51 kalibre tüfeklerin tedarikçisi olarak seçilmişti. DD5V4-EA 18 inç namlu, tam ambi kontrol, bir Geiselle G2S tetik ve bir DD Wave QD/Flash hider (alev gizleyen) içeriyor. Tüfekler komple CSASS Weapon System (kompakt yarı-otomatik keskin nişancı silah sistemi) ile birlikte gönderilirken içeriğinde bir adet Leupold Mark 5HD 3.6-18×44 TMR aydınlatmalı nişangah tüfek dürbünü, bir adet Leupold Mark IMS montaj kaidesi, Magpul MBUS PRO nişangahları, Magpul çift ayak, Magpul 20-rd ve 10-rd PMAG şarjörleri, BFG’s Vickers askıları ve şarjör kılıfları, Kestrel 5700 (balistik ölçer), Bushnell Elite rangefinders (telemetre-mesafe ölçer), Leupold Mark 4 Spotting Scopes (taktik tüfek teleskobu), MILDOT Masters (analog balistik cetveli), PROSHOT temizlik kitleri, Real Avid AR makineli tüfek temizlik kitleri, Magneto Speed MILSPEC kronografları (kısa fasılalı zaman ölçer), Armageddon SASS tüfek kılıfları ve susturucu kılıfları, Eberlestock dürbün ve namlu koruyucuları ve SKB tüfek çantaları da bulunuyor.

Tüm tüfeklerin kubuz alt bölgesine Arjantin Ordusu’nun arması işlenmiştir. Ayrıca Kasım 2019 öncesinde Arjantin Ulusal Jandarma Özel Kuvvetler takımı ‘Alacron’ DDMK18, M4A1 ve DD5V3 tüfeklerini kullanma kararı almıştı. MK18 tüfeklerinin teslimatı Trijicon MRO’lar (minyatür tüfek optikleri), Eotech nişangahlar, DD Wave susturucuları, Steiner lazer işaretleyicileri, Surefire X-300 flaş aydınlatıcıları, Blue Force Gear askıları, Magpul MBUS nişangahları, Capewell’s MAWC tüfek kılıfları, sert ve su sızdırmaz tüfek çanta (Pelican) ve yumuşak tüfek çanta (BH!) kombinasyonları dahil tüm aksesuarlarıyla birlikte yapılmıştır. Ayrıca M4A1’ler Trijicon ACOG LED 3.5×35 tüfek dürbünlerini ve DD5V3’ler ise NF ATACR 1-8 tüfek dürbünlerini içermektedir.

Daniel Defense’in Arjantin açılımı

Daniel Defense’in Arjantin açılımı 2017 yılında Arjantin Deniz Kuvvetleri’ne verdiği hizmetle başladı. Söz konusu tarihte Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Özel Kuvvetler birimi MK18/MRO ve M4A1/ACOG (RCO M4 USMC modeli) tüfeklerini kullanacakları tüfek olarak belirledi. Siparişlerin tamamı DD Wave susturucuları da dahil olarak verildi. Bu ilk alımın ardından M16A2 tüfeklerinin M4A1/ACOG-RCO M4 USMC konfigürasyonuna geliştirme programı başlatıldı. Deniz Piyadeleri 2. Taburu (BIM2) geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen UNITAS International amfibi tatbikatında bu geliştirme programından geçmiş tüfekleri kullanan ilk düzenli birlik oldu. Buna ilaveten yine 2020 yılı içerisinde Deniz Kuvvetleri’ne M249 tüfeklerinin yerine kısmi değişim değerlendirme planı çerçevesinde bir kaç Heavy-Barrel M27-Type DDM4 tüfekleri Trijicon SDO tüfek dürbünleri ile birlikte teslim edildi.

İlgili olarak

ASELSAN’ın ACAR-K Radarı Arjantin Silahlı Kuvvetleri Envanterinde

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girecek

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kara…