Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Oruç Reis araştırma gemisi için Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX ilan edildi

Oruç Reis araştırma gemisi için Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX ilan edildi

0

Oruç Reis araştırma gemisi için yeni NAVTEX ilan edildi

Türkiye Cumhuriyeti Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyetlerine ilişkin olarak Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilan etti. NAVTEX kapsamında 10-23 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek faaliyetler için yapılan ilan, Türk Deniz Kuvvetleri Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından duyuruldu.

Türk Deniz Kuvvetleri Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda;

“1. SİSMİK ÇALIŞMALAR, R/V ORUÇ REİS, ATAMAN VE CENGİZ HAN İSİMLİ GEMİLER İLE 10-23 AĞUSTOS 20 TARİHLERİ ARASINDA AŞAĞIDAKİ SAHADA YAPILACAKTIR.
33 55.22 K – 027 59.83 D
34 58.25 K – 030 31.50 D
34 18.18 K – 030 54.52 D
34 17.03 K – 030 06.12 D
33 49.84 K – 030 06.78 D
33 41.25 K – 028 46.16 D
33 47.41 K – 028 21.48 D
33 53.37 K – 027 59.90 D
6 DENİZ MİLİ AÇIK GEÇİLMESİ.”
2. BU BİLDİRİ 23 AĞU 20 SAAT 2059Z’DA YÜRÜRLÜLÜKTEN KALDIRILACAKTIR.” ifadelerine yer verildi.

Resim
İlan edilen NAVTEX bölgesi / Twitter Barbarossa @pagrup

Doğu Akdeniz’de Gerçekleştirilen Araştırma Faaliyeti

Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin meşru haklarını korumaya yönelik faaliyetler tüm hızıyla devam ediyor. 21 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, Oruç Reis araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağıyla ilgili bir NAVTEX yayımlanmıştı. Bahse konu NAVTEX, Yunanistan tarafından sert bir üslupla karşılanmıştı. 

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetine ilişkin açıklamasına cevap olarak, “Söz konusu sahanın bir bölümünde Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz esasen geçmiş yıllarda faaliyette bulunmuştu.Hal böyle olmasına rağmen Yunanistan bu araştırma faaliyetimize itiraz ederek, araştırma sahasının kendi kıta sahanlığında olduğunu iddia etmiştir. Yunanistan bu iddiasını başta Meis olmak üzere, kendi ana karasından uzaktaki adalarının varlığına dayandırmaktadır. Yunanistan’ın bu maksimalist kıta sahanlığı iddiası uluslararası hukuka, içtihata ve mahkeme kararlarına aykırıdır.” ifadelerinde bulunmuştu.

Yayımlanan NAVTEX ile birlikte, Adalar Denizi’nde bulunan Yunanistan Donanmasının alarm durumuna geçtiği ifade edilmişti. Bahse konu süreç içerisinde, Yunanistan Donanmasının personel izinlerini iptal ettiği aktarılmıştı.

Güvenlik güçleri tarafından yapılan uzun süreli gözetleme gibi görevlerin Adalar Denizi’nde icrası, Türk Donanması tarafından İHA sistemleri ile gerçekleştirilirken Yunan Donanması tarafından insanlı hava araçları kullanmakta. Türk Donanmasının İGK faaliyetleri personeli herhangi bir risk ortamına sokmadan rutinde de olduğu gibi 7/24 esaslı olarak devam ediyor.

ORUÇ REİS Araştırma Gemisi

Ülkemizin deniz yetki alanları başta olmak üzere tüm denizlerde arama ve araştırmaların etkin bir şekilde icra edilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar koordinasyonunda MTA ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı işbirliğinde 2012 yılında tamamen yerli imkanlarla inşasına başlanan ve ileri teknoloji ürünü birçok bilimsel ve teknik ekipmanla donatılan ORUÇ REİS milli araştırma gemisinin 23 Haziran 2017 tarihinde geçici kabulü yapılmıştır. 2017 yılı Ağustos ayı içerisinde operasyon test, eğitim ve tecrübe faaliyetlerine başlandı. 

ORUÇ REİS Araştırma Gemisi, modern sevk ve manevra sistemleriyle birlikte, jeofizik (2B/3B derin sismik, gravite, manyetik) sistemler ve deniz tabanı ayrıntılı görüntüleme/haritalama sistemleri, uzaktan kumandalı sualtı aracının (ROV) yanı sıra, su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipmanla donatılmış olup, gemide alınan verilerin işlenmesi, analizi ve değerlendirmesine yönelik jeoloji, jeofizik, hidrografi, oşinografi ve biyoloji araştırma laboratuvarları yer almaktadır. Gemide ayrıca uluslararası standartlarda bir helikopter pisti bulunmakta. 

Açık denizlerde iki ve üç boyutlu derin sismik araştırmalar yapabilecek kapasitede modern sevk ve manevra sistemleriyle donatılan ORUÇ REİS gemisi ile petrol ve doğal gaz araştırmalarının yanı sıra kara alanlarımızın deniz altındaki devamlılıklarının izlenmesi bağlamında kıta sahanlığı gibi stratejik öneme haiz bilimsel araştırmalar da etkin bir şekilde icra edilebilecek. Ayrıca, gemi ile deniz tabanından itibaren 15.000 m derinlikteki jeolojik yapılar görüntülenebileceği gibi, modern uzaktan kumandalı su altı aracı (ROV) ile 1.500 m su derinliğindeki deniz tabanı ayrıntılı olarak izlenebilecek, deniz suyundan ve tabanından numune alınarak ölçüm ve analizler anında yapılabilecektir.

İlgili Olarak

Cihat Yaycı’nın Doğu Akdeniz’deki son durum hakkında görüş ve değerlendirmeleri

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Birleşik Krallık Donanmasının açık deniz karakol gemisi deniz testlerine başladı

Birleşik Krallık Kraliyet Donanmasının River sınıfı açık deniz karakol gemisi HMS Spey, Sc…