Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Type-31 fırkateynlerinin ön tasarım incelemesi tamamlandı

Type-31 fırkateynlerinin ön tasarım incelemesi tamamlandı

0

Babcock, Type-31 (Arrowhead 140) fırkateynlerinin ön tasarım incelemesini tamamladı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın Type- 31 fırkateyn programı, geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşını geçti ve geminin tasarımının kapsamlı bir incelemesi tamamlandı. Gemi ön tasarım incelemesi, 15 uzman tarafından 10 günü kapsayan sanal incelemeleri içermekte ve bu incelemeler, bir sonraki ayrıntılı tasarım aşamasına geçilirken uygunluk, olgunluk ve mühendislik riskleri açısından önemli göstergeleri sağlamış oldu. Ayrıca gemi ön tasarım incelemesi, bağımsız bir yönetim kurulu tarafından tasarımı gözden geçirmek ve mühendislik ekibini test amacıyla kullanılmıştır. İncelemede Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’ndan katılımcılar da bulunmaktaydı.

Type-31 fırkateyni programındaki ilerleme hızla devam etmektedir. Babcock şirketinin Rosyth tesisi son on yılda önemli yatırımlar gördü. Fırkateynler için üretim ve montaj sürecine verimlilik getirmek amacıyla tesislerin ve sistemlerin dijitalleştirilmesinde yeni bir faza girilmektedir. Bu faz, ilave gelişmiş imalat yeteneğinin kurulumunu ve iki adet Type-31 fırkateyni içerisinde barındırabilecek yeni bir montaj alanının inşasını da içermektedir.

Type- 31 (Arrowhead 140) Fırkateynleri 

Type-31(Arrowhead 140), Kraliyet Donanması’na, Birleşik Krallık’taki topluluklara ve tedarik zincirlerine çok çeşitli ekonomik ve istihdam olanakları sunarken, bir dizi barışı koruma, insani yardım ve harp yetenekleri sunma konusunda kanıtlanmış bir kabiliyete sahip yeni bir gemi sınıfı sunmaktadır. Type- 31 (Arrowhead 140) fırkateyni, OMT şirketi tarafından tasarlanan ve Babcock ve BMT şirketleri tarafından Kraliyet Donanması gereksinimlerine uyarlanmış, Danimarka Kraliyet Donanmasının kendini kanıtlanmış Iver Huitfeldt sınıfı fırkateynlerine dayanmaktadır. Thales firması, Type-31 fırkateyni için savaş yönetim sistemini tedarik edecektir.

Type-31, 5700 ton deplasmana ve 138,7 metre uzunluğa sahip genel maksat fırkateyndir. Gemide 4 adet Rolls Royce / MTU 20V 8000 M71 (8.2-MW) dizel motor, 4 adet Rolls Royce / MTU 16V 2000 M41B (900kW) jeneratör, bir MAN Alpha VBS Mk 5 CP pervane, iki adet şaft ve bir CODAD bulunmaktadır. Maksimum 28 knot hıza ulaşabilmekte ve 9.000 deniz mili menzile sahiptir. Geminin silah sistemleri, VLS Sea Ceptor uçaksavar füzeleri, 1×57 mm Mk 110 ana top ve 2x40mm Mk 4 ikincil toplardan oluşmaktadır. Gemide bulunan sensörler ve işleme sistemleri, TACTICOS savaş yönetim sistemi, Thales NS110 3D radarı, SharpEye navigasyon radarı, 2 Mirador Mk2 EOS ve Vigile-D ESM’dir. Ayrıca fırkateyn, 80-100 mürettebat, 1 adet Wildcat veya  Merlin helikopteri taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca  insansız su üstü ve su altı araçları  için 4 adet çıkartma bölmesi barındırmaktadır. Gemide ayrıca bir helikopter hangarı ve bir uçuş güvertesi bulunmaktadır.

Babcock şirketi, Kraliyet Donanması için beş Type-31 fırkateyni inşa etmek için 1.25 milyar sterlin tutarında(gemi başına 250 milyon sterlin) anlaşma yaptığını doğrulamıştır.

İlgili içerik

Endonezya Donanmasından 720 milyon dolarlık fırkateyn tedarik sözleşmesi

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Yerli GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor…