Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Aselsan, ATOM 40mm mühimmatının testlerini tamamladı

Aselsan, ATOM 40mm mühimmatının testlerini tamamladı

0

Aselsan, ATOM 40mm yüksek hızlı parçacık mühimmatının (HV ABM) ve atış kontrol ünitesinin (FCU) testlerinin tamamlandığını duyurdu. Proje, Mayıs 2017’den itibaren şirket tarafından özel bir girişim olarak geliştirildi ve siparişler verildikten sonra üretime başlanabilir.

Dağınık piyade, sütre gerisi, bina içi, zırhsız araç gibi hedeflere karşılı etkili olan ATOM sistemi; 40mm otomatik bombaatarlara ve piyade bombaatarlarına entegre edilebilecek şekilde tasarlandı. Sistemin atış kontrol kiti; kullanıcı monitörü, programlama modülü ve elektro optik sensör grubundan oluşuyor.

Sistem tripod üzerine konuşlu bombaatarların yanında zırhlı araçların uzaktan kumandalı silah ünitesine de monte edilebiliyor. ATOM sistemi; İHTAR ve SARP ile birlikte kullanıldığında mini/mikro İHA tespit, takip ve imha yeteneğine de sahip.

40 mm parçacık mühimmatı zaman programlı tapa teknolojisiyle hedefin üzerinde paralanmak üzere ateşlenebiliyor. Mühimmat, namludan çıkarken patlayacağı zamana programlanabiliyor. 1100 parçacık barındıran yüksek patlayıcı başlığa sahip mühimmatın namlu çıkış hızı 240 m/s, öldürücülük yarıçapı 5 metre, ikincil hasar yarıçapı 15 metre.

ATOM 40 mm Programlanabilir Mühimmat ile ilgili detaylı bilgi için:

40mm ATOM Programlanabilir Mühimmat

İlgini Çelebilir!

Aselsan ve Katmerciler’den yeni İnsansız Kara Aracı (İKA)

Türk savunma sanayiinin önemli firmalarından Katmerciler ve Aselsan güvenlik birimlerinin …