Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ASELSAN ile ALTINAY ortaklığında DASAL Havacılık Teknolojileri faaliyete geçti

ASELSAN ile ALTINAY ortaklığında DASAL Havacılık Teknolojileri faaliyete geçti

0

ASELSAN ve ALTINAY firmasının hali hazırda birlikte ürettiği çok rotorlu insansız uçan sistemler Serçe I ve Serçe II’nin ulusal ve uluslararası pazarda geliştirilmesi amacıyla DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş., ASELSAN (% 40) ve ALTINAY (% 60) ortaklığında faaliyete geçirildi.

DASAL ile ASELSAN iş birliğini daha yüksek seviyeye taşımak, mevcut ve muhtemel projeler için görüş alışverişinde bulunmak, yeni ihracat imkânlarını değerlendirmek ve DASAL’ın ASELSAN içerisindeki bilinirliğini artırmak amacıyla iş birliği çalıştayı gerçekleştirildi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, DASAL Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin İlkmen, ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan Erol başta olmak üzere ASELSAN ve DASAL’ın üst düzey yöneticilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen çalıştayda, insansız hava araçları ve drone sistemlerinin geleceğin önemli bir teknoloji ve savunma alanı oluşturacağı vurgusu yapıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, çalıştaya telefon bağlantısı ile katılarak yeni faaliyete geçirilen iştiraklerden DASAL’a başarılar diledi ve DASAL’ın savunma sanayii için ortaya koyacağı çözümlere olan yakın dönem beklentilerini belirtti. Çok rotorlu insansız hava araçları ve otonom teknolojileri, gerek sivil gerek askeri uygulamalar kapsamında gün geçtikçe yaygınlaşırken, ihtiyaçlara özgün çözümler üretebilecek, esnek, dinamik ve teknolojiye hakim bir yapı olarak kurulan DASAL’ın önümüzdeki dönemde global bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürmesi planlanıyor.

Serçe I çok rotorlu insansız hava aracı

Toplantıda ASELSAN ile ALTINAY’ın kuruluşundan itibaren milli teknolojiye adanmış yetkin ve çevik ekiplerinin sinerjisiyle vücut bulan yeni iştirak DASAL’dan beklentilerin büyük olduğu dile getirildi. ALTINAY ve ASELSAN arasında on yılı aşkın süredir devam eden başarılı ortak çalışmaların birçok zorlu teknik sınavdan geçtiği, önümüzdeki dönemde yakın bir iş birliği içerisinde, teknolojik derinleşme konusunda örnek bir iştirak şirketinin ülkemize kazandırılmış olmasının gururunun yaşandığı vurgulandı.

Çalıştay, drone sistemlerine ilişkin teknolojik altyapı ve çözümler ile ihracat imkânlarının görüşüldüğü, ASELSAN ve DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş. katılımcıları arasında gerçekleştirilen soru-cevap bölümü ile son buldu.

ASELSAN, DASAL Havacılık Teknolojileri’nin yüzde 40’ını satın almıştı

ASELSAN, Altınay Teknoloji Grubu şirketlerinden Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler Sanayi Ticaret A.Ş.’ye ait olan DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş.’nin %40’ını satın aldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamaya göre havacılık teknolojileri konusunda faaliyet gösteren 100.000 lira sermayeli şirketin %40’ı peşin 40.000 lira ödenerek ASELSAN’ın oldu. Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler Sanayi Ticaret A.Ş. ‘ye 02.04.2020 tarihinde ödeme yapılarak hisse devir işlemi tamamlandı.

İlgili Olarak

ASELSAN, DASAL Havacılık Teknolojileri’nin yüzde 40’ını satın aldı

SERÇE-1 Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

ABD Hava Kuvvetleri ile General Atomics arasında, yılda 36 adede kadar MQ-9 Reaper silahlı…