Anasayfa Haberler Genel Haberler ASELSAN’dan STOP UKSS’ye yeni varyant

ASELSAN’dan STOP UKSS’ye yeni varyant

0

ASELSAN, deniz platformları için geliştirdiği STOP Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi‘nin geliştirilmiş türevinin teslimatına başladı.

AA muhabiri Göksel Yıldırım’ın edindiği bilgiye göre, şirket, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) ve Yeni Su Altı Taarruz Botu (YSAT) projeleri kapsamında yeni nesil 25 mm STOP Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi’ni tasarlayıp üretti.

Yeni nesil STOP’un ilk fabrika kabul testleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve tersane temsilcilerinin katılımıyla tamamlandı.

ASELSAN’ın 18 ülkeye ihraç ettiği Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ailesinin üyesi olan STOP, stabilizasyon, otomatik hedef takip yeteneği ve otomatik balistik hesaplama ile üzerine yerleştirildiği aracın veya hedefin hareketinden etkilenmeden isabetli atışlar yapabiliyor. Sistemin uzaktan kumanda edilmesi sayesinde -Silah Kumanda Birimi (SKB)-  nişancı karşı ateşe ve olumsuz hava koşullarına maruz kalmadan sistemi etkin şekilde kullanabiliyor.

Mevcut STOP sistemini geliştirme ve sisteme ek özellikler kazandırma çalışmaları 2018 başında tamamlandı. Sistemin niteliğinin artırıldığı kalemler;

  • Taret sisteminin hassasiyeti artırıldı.
  • Mühimmat kapasitesi kapasitesi artırıldı. Projenin hayata geçmesinden önceki mevcut kapasite 200 mermi idi.
  • Silah Kumanda Birimi’ne 19 inç ekran eklendi.
  • Kullanıcı arayüzü geliştirildi.
  • Gömülü eğitim simülatörü eklendi.

Yeni nesil STOP sisteminin ihracı için 5 ülkeyle sözleşme imzalandı.

Deniz karakol botları, sahil güvenlik botları, savaş ve çıkartma gemilerinde kullanılan STOP; asimetrik çatışmalar, terör ve kaçakçılıkla mücadele, kıyı güvenliği, sabit bölgesel koruma ve hava savunma gibi faaliyetlere katkı sağlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Afrika Komutanlığı: Rusya, Libya’ya savaş uçağı yerleştirdi

ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın yakın zamanda Libya’ya askeri savaş uçağı …