Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ASELSAN’ın deniz konuşlu uydu haberleşme terminali çözüm ve projeleri

ASELSAN’ın deniz konuşlu uydu haberleşme terminali çözüm ve projeleri

0

ASELSAN, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli platformlar için, farklı frekans bantlarında hizmet veren, özgün Uydu Haberleşme Terminali çözümleri sunuyor

Hava, Deniz ve Kara Platformlarında hareket halindeyken güvenilir ve kesintisiz haberleşme imkânı sağlayan Stabilize Uydu Haberleşme Terminalleri; kompakt, hafif ve askeri  standartlara uygun olarak tasarlanıp, üretiliyor.

ASELSAN’ın kara, deniz ve hava uydu haberleşme sistemleri içinde uydu terminallerinin haberleşme ağına erişimi ve kanal gereksinimi yönetimi ile bu terminallerin uzaktan yönetimi gibi konularda hizmet vermesi için oluşturulan Sistem Kontrol Merkezleri de uydu terminallerinin haberleşme konfigürasyonları için anahtarlama altyapısı sunmakta.

Gemi Uydu Haberleşme ile ilgili görsel sonucu

Gemi Uydu Haberleşme Terminali

• Uydu üzerinden IP Tabanlı, Açık/kriptolu ses, veri, video,görüntü ve faks haberleşmesi
• Merkez üzerinden diğer uydu terminalleriyle görüşebilme
• 3-eksende Stabilize Otomatik Takip
• X Bant ya da Ku Bant Çözümleri
• Anten Çapı: 1-1.8 m arası
• Güç: 200 W’a kadar
• Kullanıcı gereksinimlerine göre hızı ayarlanabilir ses/veri bağlantısı
• Kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda farklı gemi platformlarına uygulanabilirlik

Sistem çözümleri doğrultusunda, terminallere ait özellikler değişiklik gösterebilmektedir.

Deniz Platformu Uydu Haberleşme ile ilgili görsel sonucu

Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi Temini Projesi (KASUMSIS)

KASUMSİS Projesi kapsamında stabilize anten sistemi başta olmak üzere bir çok yerli ve milli birim tasarlanıp üretilmiş olup uydu haberleşme sistemi Kılıç Sınıfı hücumbotlara entegre edilmektedir. İlgili uydu haberleşme sistemlerinin karşılığı olacak uydu haberleşme birimleri de uydu haberleşme ve kontrol merkezlerine entegre edilmektedir. Uydu haberleşme sistemi hücumbotlar üzerine entegre edilmiş olup bir kısmının geçici kabul testleri başarıyla tamamlandı. Bu sene içerisinde bir kısmının daha geçici kabul testlerinin tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’de ilk yerli ve milli 1 metre 3 eksen Stabilize X-Bant Uydu Haberleşme An­ten Sisteminin kalifikasyon ve fabrika testleri 2019 Nisan tamamlandı.

TCG MELTEM üzerine entegre edilen KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi, Deniz Kurdu 2019 Tatbi­katı’nda ilk defa Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından aktif olarak kullanıldı ve tam not aldı. KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi sayesinde Kılıç Sınıfı Hücumbotlar uydu kapsama alanı içerisindeki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli haberleş­me yeteneğine sahip oldu.

1,5/1,8 metre X-Bant Gemi Uydu Haberleşme Kaide ve Anten Sistemi Geliştirme Projesi

ASELSAN’ın öz kaynakları ile yürütülmekte olan proje kapsamında firkateyn ve büyük tonajlı gemilerde ihtiyaç duyulan 1,5 m veya 1,8 m reflektörlü X-Bant Uydu Haberleşme Anten Sistemi için çözüm oluşturulması hedeflendi. Her iki anten için de kaide, reflektör ve RF alt bileşenleri tasarlanmış, üretimi gerçekleştirilmiştir. Projenin hedeflerine ulaşarak sözleşmeli projelere dönüştürülmesi ile tamamlanmıştır. 1.5 m reflektörlü anten sistemi TUMSİS ve MİLGEM-5 projelerinde, 1.8 m reflektörlü anten sistemi ise TVEG, LHD ve DİMDEG projelerinde kullanılacaktır.

Diğer Deniz Platformu Uydu Haberleşme Projeleri

2019 yılı içerisinde TCG BURGAZADA ve TCG KINALIADA gemilerinde yer alan uydu haberleşme sistemlerinin liman kabul ve seyir kabul faaliyetleri gerçekleştirildi. Test ve Eğitim Gemisi (TCG UFUK A-591) Görev Sistemleri fabrika kabul testleri tamamlandı. LHD Projesinde fabrika kabul testleri tamamlandı.

Denizaltı Uydu Haberleşme Terminali

• Uydu üzerinden IP Tabanlı, Açık/kriptolu ses, veri, video, görüntü ve faks haberleşmesi
• Merkez üzerinden diğer uydu terminalleriyle görüşebilme
• 2-eksende Stabilize Otomatik Takip
• X Bant ya da Ku Bant Çözümleri
• Anten Çapı: 38 cm
• Güç: 200 W’a kadar
• Kullanıcı gereksinimlerine göre hızı ayarlanabilir ses/ veri bağlantısı
• Kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda farklı gemi platformlarına uygulanabilirlik

 Sistem çözümleri doğrultusunda, terminallere ait özellikler değişiklik gösterebilmektedir

Type-214 Denizaltı

Denizaltı Platformu Uydu Haberleşme Projeleri

YTDA (Yeni Tip Deniz Altı) projesine ait ilk denizaltında kullanılan uydu haberleşme terminalinin fabrika kabul testleri tamamlandı. Yeni Tip Denizaltı (YTDA )[Reis Sınıfı] Projesi kapsamında, Entegre Muhabere Sistemi fabrika kabul testi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve ana yüklenici TKMS Tersanesi (ThyssenKrupp Marine Systems) temsilcileri katılımı ile Ekim 2019’da başarı ile tamamlandı.  Bu sayede ilk defa denizaltı platformuna yönelik ASELSAN haberleşme sistem çözümünün tedariki gerçekleştirildi.

Preveze Sınıfı Denizaltı Uydu Muhabere Sistemi Projesi kapsamında denizaltı stabilize anten sistemi tasarıma yönelik çalışmalar ise davam etmektedir.

piri reis denizaltı ile ilgili görsel sonucu
YTDA projesinin ilk denizaltısı TCG Piri Reis

Uydu Haberleşme Terminali Çözüm ve Projeleri ile ilgili olarak:

ASELSAN’ın kara konuşlu uydu haberleşme terminali çözüm ve projeleri

Aselsan X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi DENİZKURDU Tatbikatında

Yeni Tip Denizaltı Projesi, Entegre Muhabere Sistemi fabrika kabul testi tamamlandı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusunun tercihi Çin üretimi VN16 amfibi hafif tank

Çin yapımı VN16 amfibi hafif tank, Tayland Kraliyet Donanmasının kullanımında olacak. Çin …