Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ATMACA gemisavar füzesine kızılötesi başlık

ATMACA gemisavar füzesine kızılötesi başlık

0

Roketsan’ın gemisavar füzesi ATMACA için geliştirilen kızılötesi arayıcı başlık ortaya çıktı.

ATMACA füzesi geçtiğimiz aylarda MİLGEM Projesi kapsamında üretilen dördüncü ve son gemi TCG Kınalıada korvetinden ateşlenerek test edilmişti. ATMACA Füzesinin halihazırda üretilen versiyonları (Blok I)’de henüz kızılötesi arayıcı başlık bulunmuyor.

Ekinoks-AG firması tarafından ATMACA Füzesi (Blok II) için geliştirilen soğutmalı MWIR (Orta Dalga Kızılötesi) arayıcı başlığın; karadan görüntüleyici modül ve soğutma alt sistemlerinin tasarım ve üretimi yapıldı. Başlığın testleri gerçekleştirildi.

Kızılötesi arayıcı başlık neden gerekli?

Günümüz harp ortamında sürekli olarak bahsettiğimiz Elektronik Harp (EH) unsurları Harpoon gibi arayıcı başlığa sahip olan ve radar güdümlü mühimmat ve sistemleri yanıltmak üzere yoğun bir şekilde kullanılırlar. Hedef platform veya yakınındaki hasım unsurlar tarafından bölgede icra edilebilecek EH ve jamming/karıştırma faaliyetleri, fırlatılan platform ile füze arasındaki veri bağını kesmesi veya füze arayıcı başlığını yanıltması durumunda füzenin hedefi vuramamasına neden olabiliyor.

Kızılötesi sistemle radyo frekanslarına yönelik karıştırma faaliyetlerinden etkilenmezler. Bu nedenle füzede doğrulayıcı olarak kızılötesi arayıcı başlık yer aldığında radarın yanıltılması ve/veya veri bağının kesilmesi durumlarında kızılötesi arayıcı başlık sayesinde karıştırma faaliyetlerine rağmen hedefi vurabilirler. ATMACA Blok II’de bu nedenle veri bağı ve aktif arayıcı başlığa ek olarak kızılötesi güdüm kabiliyeti bulunacak.

MWIR (Mid-Wave Infrared) Nedir?

Orta Dalga Kızılötesi, elektromanyetik spektrumun kızılötesi bandının 3 mikron ile 5 mikron arasındaki dalga boylarını kapsayan bir alt kümesidir. Bu aralık soğutulmuş termal görüntüleme cihazlarının gördüğü radyan ısıdır.

MWIR termal görüntüleyiciler, termal kızılötesi kameralar için en uzun menzilli algılamayı sağlar. Genellikle yüksek kontrastlı ve az gürültülü uzun menzil sunmalarını sağlayan “cyro-cooler” ile soğutulur.[1]

Atmaca Gemisavar Füzesi

[1]: Mıd Ware Infrared

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Reis Sınıfı Denizaltı Projesi ve TCG Pirireis’teki Aselsan Sistemleri

ASELSAN son 10 senede yarattığı bilgi birikimi, yaptığı yatırımlar ve sahip olduğu yetkin …