Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Avustralya Donanmasından 75 milyar dolarlık savunma planı

Avustralya Donanmasından 75 milyar dolarlık savunma planı

0

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds ve Savunma Sanayi Bakanı Melissa Price, İngiliz Milletler Topluluğu’nun 270 milyar dolarlık savunma yatırımının bir parçası olarak Kraliyet Avustralya Donanması’na önümüzdeki on yıl boyunca 75 milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

Bu büyük ve önemli yatırım Avustralya Hükümetinin 2017 tarihli Donanma Gemi İnşa Planına dayanıyor. Plan kapsamında Avustralya Donanması’nın muharebe kabiliyetleri ve caydırıcılığının artırılması hedefleniyor.

Avustralya Deniz Kuvvetleri’nin Yapısı Büyütülmek İsteniyor

Avustralya’nın günümüz 2020 Kuvvet Yapısı Planı’ndaki ek alım ve yükseltme planlarının açıklanmasının ardından, Donanma Gemi İnşa Planı ile, gelecekte Avustralya’da inşa edilecek 70’den fazla gemiye ve gelecek için çok daha fazla fırsata sahip olduğu ifade ediliyor.

Savunma Bakanı Linda Reynolds gelecekteki jeostratejik ortam geliştikçe Savunma Bakanlığı’nın mevcut Deniz Kuvvetleri’ni büyütme, güncel tutma ve geliştirme planlarının da olması gerektiğini ifade etti.

Linda Reynolds, “Donanmamız için, çağdaş bir deniz gücünün beş temel taşı, ‘stratejik caydırıcılık, deniz kontrolü, ölümcüllük, ölümcüllük, karada ve deniz varlığında gücün planlanması’ kuvvet tasarımımızın merkezinde yer alıyor.” dedi.

HMAS Toowoomba (FFH 156) – Operation Manitou (Fotoğraf: LSIS Richard Cordell)

Donanma Gemi İnşa Planına uygun olarak Savunma Bakanlığı aşağıdaki platformların inşasına devam edecek:

 • 12 adet Attack Sınıfı denizaltıları
 • 9 adet Hunter Sınıfı fırkateyn
 • 12 adet Arafura deniz devriye gemisi
 • 21 adet Guardian Sınıf Pasifik devriye gemileri

Kuvvet Yapısı Planı aracılığıyla, Morrison hükümeti inşa edilmesi planlanan ek gemilerin inşa programlarına yatırım yapılacak:

 • 6 adet yeni Cape sınıfı devriye gemisi yapılacak 
 • Avustralya Deniz Kuvvetleri Arafura tasarımına dayanacak gemileri göz önünde bulundurarak, yaklaşık 8 adet yeni mayın karşıtı önlem ve hidrografik inceleme gemisi yapılacak
 • 2 adet yeni Avustralya yapımı çok katlı deniz nakliye ve ikmal gemisi
 • Avustralya’da inşa edilen STS Young Endeavour gemisinde değişiklikler
 • LHD tarafından taşınacak çıkarma gemilerinde değiştirmeler
 • Pasifik Step-Up’ı desteklemesi için yeni bir gemi
 • ADV Ocean Protector için değiştirmeler
 • Kurtarma ve Onarma gemisi
 • Çıkarma gemileri ve Riverine devriye botları

Birçok Projeye Yatırım Devam Edecek

Bakan Reynolds, “Donanma Gemi İnşa Planı ile Avustralya Savunma Kuvvetleri’ne deniz ticaretini ve bölgenin güvenliğini ve refahını korumak için gerçekten birinci sınıf bir denizcilik yeteneği sunuyoruz.” dedi.

Donanma Gemi İnşa Planı’nın yayınlanmasından bu yana, Avustralya’nın Henderson ve Osborne kentlerinde dokuz yeni geminin inşasına başlandı ve altı farklı Pasifik ada ülkesine 6 adet Guardian sınıfı devriye gemisi teslim edildi.

Avustralya Hükümeti bu kapsamda, Hobart sınıfı destroyerlerine, Ancaz sınıfı fırkateynlerine ve Donanmanın amfibi gemilerine yeni yükseltmelerine, gelecek destroyerlerin tasarımına ve Collins sınıfı denizaltılarına yapılan yükseltmeler ve ömrünün uzatılmasına yatırım yapmaya devam edecek.

HMAS Tobruk (L_50)

“Gemi İnşa Kabiliyetlerimiz Daha Da Güçlenecek”

Donanma’nın denizaltı muharebe ve gözetim kabiliyetini desteklemek için, büyük mürettebatsız denizaltılar ve denizaltı gözetim gemilerini içeren yeni nesil sistemler öneriliyor.

Daha büyük ve geniş bir filonun desteklenmesi için, inşaat, işletme ve bakım sırasında deniz filosunun kabiliyetlerinin desteklenmesi için gereken altyapıyı geliştirmek için de 12 milyar dolara kadar yatırım yapılacağının bilgisi paylaşıldı.

Avustralya Savunma Sanayi Bakanı Melissa Price, “Daha önceki taahhütlerimize dayanarak, tam burada Avustralya’da inşa edilecek bu yeni deniz gemileri gemi inşa kabiliyetimizi daha da güçlendirecek.” ifadelerini kullandı.

Melissa Price açıklamasının devamında, “Avustralya endüstrisinin önemli düzeyde kazancından bahsediyoruz. Sadece Avustralya’nın güvenliğine değil, aynı zamanda ülkenin dört bir yanındaki işletmeler için binlerce fırsatı da temsil eden Avustralya gemi inşa kapasitesine de yatırım yapıyoruz.” dedi.

Geleceğin Kraliyet Avustralya Donanması (Kaynak: Naval Analyses)

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türk Donanmasına ait S/İHA’lar Adalar Denizi’nde nöbette

Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı S/İHA platformları Adalar Denizi bölgesinde de görevlerini i…