Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Avustralya Hava Kuvvetleri F-35A simülatörlerini geliştiriyor

Avustralya Hava Kuvvetleri F-35A simülatörlerini geliştiriyor

0

Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri’nin (RAAF) Williamtown’daki üssünde bulunan 4 adet F-35A Tam Görev Simülatörü (FMSims), pilot eğitimin sürekli geliştirilmesini desteklemek için yerel uzmanlar tarafından başarıyla yükseltildi.

F-35A program ortağı Lockheed Martin Australia (LMA) liderliğindeki FMSims’deki yazılım, uçakta kurulu olan en son Operasyonel Uçuş Programı (OFP) ile uyumlu olacak şekilde yükseltildi.

Yükseltmede görev yapan yerel ekip, Amerikan ekibinin fiziksel varlığı olmadan yazılım kurulumunun Mayıs ayında iki haftalık bir süre boyunca ABD tarafından sağlanan geri bildirim desteği ile başarıyla tamamlanmasını sağladı.

FMSims’teki yazılım en güncel “Operasyonel Uçuş Programı” ile uyumlu olacak şekilde yükseltildi.

Hava Muharebe Sistemleri Program Ofisi (ACSPO) Eğitim Sistemleri Müdürü Harley Doughty,

“Bu önemli bir adımdı çünkü eğitim cihazlarının ve uçak işletim sistemlerinin uyumlu kalması kritik öneme sahip. COVID-19 pandemisinden önce, ABD’deki F-35 Ortak Program Ofisi (JPO), yükseltmeyi tamamlamak için aktif biçimde kullanılan FMSims ile dünyadaki tüm bölgelere bir kurulum ekibi göndermeyi planlıyordu. Yükseltme ekibi, bir test pilotu da dahil olmak üzere en az üç ABD’li personelden oluşacaktı.”  ifadelerini paylaştı.

4 adet F-35A simülatörünün hepsi operasyonel biçimde kullanılmak üzere Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Başarılı şekilde tamamlanan yerel imkanlarla yükseltme faaliyeti, gelecekte yapılması planlanan yükseltmeler için bir emsal niteliği taşıyor ve Avustralya’ya F-35 programı boyunca yüz binlerce dolar seyahat ve destek maliyetinden kurtarabilir.

Avustralya Yerel Simülatör Kabiliyetini Geliştirmeye Devam Edecek

Uluslararası seyahatlerin COVID-19 pandemisi nedeniyle durdurulması sebebiyle, yerel bir destek seçeneği mevcut olmasaydı,Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri simülatörleri, uçağın yazılım yapılandırmasıyla uyumsuz olurdu. Bu gecikmenin yaşanması, sonraki OFP yazılım yükseltmeleri yayınlandığında daha da karmaşık bir hal alacaktı.

Avustralya, son 2-3 yıl içinde bağımsız bir F-35A eğitim sistemi kurmak ve bu sistemi büyütmek için ABD’deki deneyiminden edinilen bilgileri kullandı.

Simülasyonlar, F-35A’ların eğitiminde önemli bir rol oynuyor. Lockheed Martin Australia, 2018’den beri Williamtown’da pilot ve bakım eğitmenleri, eğitim yazılımı geliştiricileri, simülatör teknisyenleri ve bilgi sistemleri desteği de dahil olmak üzere F-35A eğitim destek rollerinde Avustralya’nın mevcut endüstri uzmanlığını artırmak için faaliyetlerini sürdürüyordu.

Sonuç olarak 10 adet F-35A FMSim kurulması planlanıyor. Bu simülatörlerin 6’sı Williamtown’da ve 4’ü RAAF Üssü Tindal’da yer alacak ve  bu simülatörler program boyunca şartlar el verdiği sürece F-35A’ların pilot eğitimini destekleyecek.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırdı

ABD’nin Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırması, ülkede bu platformun ilk kez k…