Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Rusya’dan Kazakistan’a Mi-35M taarruz helikopteri teslimatı

Rusya’dan Kazakistan’a Mi-35M taarruz helikopteri teslimatı

0

TASS Haber Ajansı tarafından yapılan habere göre, 4 adet yeni Rus yapımı taarruz helikopteri Mil Mi-35 (Hind-E) Kazakistan’ın yeniden silahlanma programının bir parçası olarak Kazakistan’a teslim edildi.

TASS’da paylaşılan basın bildirisinde, “Mi-35M yüksek uçuş performansı içeriyor ve çeşitli hava koşullarında etkili bir şekilde kullanılabilir. Birincil muharebe tanımına ek olarak, Mi-35M helikopteri personel ve kargo taşımak için kullanılabilir ve bir sağlık görevlisinin eşlik ettiği hasta ve yaraları tahliye edebilir.” ifadeleri yer aldı.

2018’de Rusya, Kazakistan ile 4 adet Mi-35 çok maksatlı taarruz helikopterinin teslimatı hakkında yeni bir sözleşme imzaladı. Ek olarak, Kazakistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri (Қазақстанның Қарулы күштері) bağlısı Mi-35M, personel ve kargo taşımak ve yaralıları tahliye etmek için kullanılabilir.

Kazakistan Rusya’dan toplamda sekiz adet Mi-35 taarruz helikopteri teslim alacak. Bu kapsamda helikopter pilotları ve yer bakım ekibi, bu tür helikopterler için teorik ve pratik bir biçimde yeniden eğitime tabi tutuldu.

Fotoğraf Kaynağı: jetphotos / Bakayenko Andrey

Mil Mi-35M, Mi-24V helikopterinin ihracat versiyonudur. Mil Mi-24 (NATO kod adı: Hind), bir taarruz helikopteri olarak görev yapabilme kabiliyetine sahipken aynı şekilde sekiz yolcu kapasiteli küçük bir birlik taşıma misyonu icra edebilecek kabiliyete de sahiptir. Bu nedenle helikopter çeşitli misyonlarda kullanılabilmektedir.

Mi-35M, yükseltilmiş yapısı ile ayırt edilebilir. En son Klimov tarafından üretilen VK-2500 turboşaft motorları, fiberglas yapıya sahip ana rotor bıçakları, elastomerik bağlantılara sahip ana rotor kafası, yeni bir swashplate ve X tipi kuyruk rotoru ile donatıldı.

Genel Özellikleri

  • Maksimum Kalkış Ağırlığı, 11.500 kg
  • Maksimum Faydalı Yük Ağırlığı: 2400 kg
  • Maksimum Hız: 315 km/s
  • Seyir Hızı: 260 km / s
  • Menzil: Görev Özellikli halde: 415 km — Yüksüz halde: 1085 km
  • Servis İrtifası: 5700 m
  • Seyir İrtifası: 3100 m
  • Mürettebat: 2 adet
  • Yük Kabininde Taşınabilecek Personel: 8 adet
  • Motor: VK-2500

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırdı

ABD’nin Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırması, ülkede bu platformun ilk kez k…