Anasayfa Haberler Genel Haberler “Ayakları Yere Basmayan İlk Festival” için geri sayım başladı

“Ayakları Yere Basmayan İlk Festival” için geri sayım başladı

0

 Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) önderliğinde düzenlenecek TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali “Ayakları Yere Basmayan İlk Festival” sloganıyla geri sayıma başladı.

20-23 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Yeni Havalimanı (İGA / İstanbul Grand Airport) yerleşkesinde gerçekleştirelecek TEKNOFEST İSTANBUL, toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Ortaokuldan yüksek öğrenim mezunlarına kadar geniş bir yaş aralığına hitap eden ve yarışmacıların teknolojik ürünler tasarlayıp geliştirecekleri teknoloji yarışmaları, her yaş gurubundan izleyiciye hitap eden havacılık gösterileri, çocuk ve gençlere yönelik aktiviteler, teknoloji girişimleri ve yatırımcılarının bir araya geleceği uluslararası girişim fuarı ile teknoloji gündemine ilişkin seminerlerin düzenleneceği TEKNOFEST İSTANBUL’da teknoloji yarışmalarına katılan ekiplerin takım tanıtım standları ve teknoloji firmalarının marka tanıtım standlarına da yer verilecek.

Teknoloji Yarışmaları

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin en önemli ayağını oluşturacak yarışmalar kapsamında havacılıktan otomotive, su altı araçlarından alternatif enerjiye uzanan geniş bir spektrumda düzenlenen teknoloji yarışmaları ile, Türkiye’de gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusuna ilgilerini artırmak ve bu alanda çalışan gençlerin desteklenmesi hedefleniyor.

Bu hedef doğrultusunda somut çalışmaların ortaya çıkarılması amacıyla, teknoloji yarışmaları kapsamında her bir takımın yarışacakları kategorinin şartnamesinde belirtilen görevi yerine getirmek üzere istenen teknolojik donanımı (İHA, roket, insansız su altı aracı, vb.) tasarlayıp üretmesi beklenmektedir.

Teknoloji yarışmalarına başvurular Aralık 2017 itibarıyla açıldı. Yarışma kategorilerinde belirtilen görevlerin gerektirdiği teknik bilgi ve becerilere sahip olan takımlar, yarışmalarda yer almaya hak kazanacak. Başvuru kabul edilen ve duyurulacak listede yer alan ekiplere, TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Danışma Kurulu tarafından hazırlık süresi boyunca söz konusu kategoride istenen görevi tamamlamak için ihtiyaç duyacakları malzeme ve teknik danışmanlık desteği de sağlanacak.

Destekleri almaya hak kazanan ekiplerin, Temmuz 2018 tarihinde ara değerlendirme raporu sunmaları ve ara dönemde kendilerine belirtilecek olan eksikleri festival tarihine kadar tamamlamaları gerekiyor.

 

Gösteriler

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, ulusal ve uluslararası profesyonel havacılık ekiplerinin gerçekleştireceği gösteriler izleyicilere keyifli anlar yaşatacak. 4 gün boyunca sürecek havacılık gösterileri kapsamında jet uçak gösterileri, paraşüt atlayışları, planör, helikopter ve akrobasi gösterileri sunulacak. Festival kapsamında gösterilerini sunacak ekipler arasında:

Paraşüt, Solo Türk, Türk Yıldızları ve daha birçok profesyonel havacılık ekibi yer alıyor.

Katılım ücretsiz ve herkese açık olacağı gösterilerde 18 yaşından küçük izleyiciler alana, velileri ya da öğretmenleri ile birlikte kabul edilecek.

Aktiviteler

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bilim ve teknoloji konularında farklı yaş gruplarına yönelik keyifli aktivitelere de ev sahipliği yapacak. Simülasyon uygulamaları, takım oyunları, havacılık aktivitelerinin yanı sıra minikler için eğitici eğlence etkinlikleri de ziyaretçilere sunulacak.

Uluslararası Girişim Fuarı

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, teknoloji girişimlerini ve yatırımcılarını da biraraya getirecek. Festival kapsamında düzenlenecek olan Uluslararası Girişim Fuarı’nda, yerli teknoloji girişimlerinin yanısıra uluslararası girişimler de yer alacak ve ürün ve hizmetlerini teknoloji satın alan şirketler ve yatırımcılara sunma imkanı yakalayacak.Festival kapsamında yer almak isteyen girişimler için başvuru çağrısı ilerleyen dönemde teknofestistanbul.org adresinden duyurulacak.

Seminerler

Hızla değişen teknoloji gündemini yakalamak ve teknoloji alanında geleceğin gelişme ve ihtiyaçlarının konuşulacağı seminerler kapsamında, yerli ve yabancı konuklar ağırlanacak. Katılımın ücretsiz olacağı seminerler herkese açık olacak.

Takım Tanıtım Standları

Teknoloji yarışmalarına katılan ve çalışmalarını TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ziyaretçileriyle paylaşmayı hedefleyen orta okul, lise ve üniversite teknoloji takımları, kendilerine ayrılan alanlarda stand kurabilecekler. Festival kapsamında yer almak isteyen orta okul, lise ve üniversite teknoloji takımları için başvuru çağrısı ilerleyen dönemde duyurulacak.

Marka Tanıtım Standları

Teknolojik ürünler geliştiren markalar, tanıtım standları kurarak TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ziyaretçilerine en yeni teknolojik ürünlerini sunma olanağı bulacaklar.

Katılım & Kurallar

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Gösteriler, Aktiviteler ve Seminerler’e katılım ve Uluslararası Girişim Fuarı herkese açık ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Teknoloji Yarışmaları’nda yer almak için başvurular, Aralık 2017 itibarıyla açıldı. Yarışmalarda yer almak isteyen takımların, belirtilen son başvuru tarihi öncesinde başvuru yapmaları ve yarışma şartnamelerinde belirtilen gereklilikleri sağlamaları gerekmekte. Uluslararası Girişim Fuarı’nda yer almak isteyen girişimciler için başvurular teknofestistanbul.org adresinde açılacak.

18 yaşından küçük izleyiciler alana, velileri ya da öğretmenleri ile birlikte kabul edilecek.

Başvurular ve sorular için: teknofestistanbul.org

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hint ordusu 2020’nin ilk yarısında Keşmir’de 229 kişiyi öldürdü

Bir insan hakları grubu, 2020 yılında Hindistan’ın kontrolünde olan tartışmalı bölge…