Anasayfa Haberler Genel Haberler Millî Uzun Menzilli Hava Savunma Sisteminde imzalar atıldı.

Millî Uzun Menzilli Hava Savunma Sisteminde imzalar atıldı.

0

ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE iş ortaklığında yürütülecek millî Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi projesinde imzalar atıldı.

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE İş Ortaklığı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 15.01.2018 tarihinde, bir milli uzun menzilli savunma sistemi projesi sözleşmesi imzalandığı duyuruldu. Açıklamada söz konusu sözleşme kapsamında ASELSAN payının 869 milyon 13 bin 861 TL ve 279 milyon 257 bin 600 Euro olduğu belirtilirken teslimatların ise 2021 yılında gerçekleştirileceği ifade edildi.

İki hafta önce Eurosam ile Aselsan ve Roketsan arasında da sözleşme imzalanmıştı

Millî Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemini geliştirmek için çalışmalar yürüten Türkiye ayrıca iki hafta önce Eurosam ile Aselsan ve Roketsan arasında imzalanan sözleşme kapsamında ortak geliştirme ve uzun işbirliği faaliyetleri de yürütüyor.

Etkin bir savunma için Katmanlı Hava Savunma Sistemi

Hava Savunma Silah ve Füze Sistemlerinin yüksek performans sensör, komuta kontrol, haberleşme ve atış kontrol sistemleriyle entegre olduğu katmanlı hava savunma konseptine uygun olarak projeler yürüten Türkiye Aselsan ana yükleniciliğinde yürütülen hava savunma sistemleriyle ihtiyaçlarını millî olarak karşılayacak.

20 yıl kadar önce Stinger Ortak Üretim Programı ile başlayan daha sonra Kaideye Monteli Stinger (KMS) projesiyle devam eden Hava Savunma Sistem çözümlerine Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) ve Hava Savunma Radarı ürünlerini ekleyen ASELSAN, Hava Savunma Sisteminin üç temel taşı Silah, Sensör ve Komuta Kontrol unsurlarını içeren komple sistemler üreterek başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dünya ordularına bu alanda çözüm sunma başarısını elde etti.

ASELSAN hava savunma alanındaki 25 yıllık tecrübesi ile KORKUT Kundağı Motorlu Hava Savunma Silah Sistemi, HİSAR Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemleri gibi hava savunma projeleri kapsamında çeşitli kalibre silahlar kullanabilen, füze ve/veya roket atabilen, kara, deniz ve hava platformlarına entegre edilebilen çeşitli hava savunma silah sistemlerinin tasarım, geliştirme ve üretim çalışmalarını sürdürmekte. Ayrıca Silahlı Kuvvetlerin envanterinde mevcut olan hava savunma sistemlerinin güncel ihtiyaçlar doğrultusunda modernizasyonunu da yine ASELSAN tarafından gerçekleştirilmekte.

 

Aselsan ile SSM arasında Hava Savunma Anlaşması

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=naZe-8wF0MU[/embedyt]

Kaynak: www.defenceturk.net

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsmail Demir’den “elektromanyetik bomba” açıklaması

Roketsan’ın Lalahan Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen T.C. Cumhurbaş…