Anasayfa Haberler Azerbaycan Ordusu’ndan Ağdere’deki Ermeni garnizonuna teslim ol çağrısı

Azerbaycan Ordusu’ndan Ağdere’deki Ermeni garnizonuna teslim ol çağrısı

0

Azerbaycan Ordusu Ağdam rayonuna bağlı Ağdere’de konuşlu bulunan  Ermenistan Silahlı Kuvvetleri birliklerine teslim ol çağrısı yaptı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tahribat ve zaiyattan kaçınılması için teslim ol çağrısı yapıldığı aktarıldı. Savunma bakanlığından yapılan açıklamada, ” Azerbaycan Genelkurmay Başkanlığı, Ağdere yerleşimindeki Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin garnizonunu tamamen tahrip etmemek ve zayiat sayısını artırmamak için Ermeni komutanlığına bu yönde direnmemeyi, silahlarını bırakmayı ve teslim olmayı teklif etti.

Azerbaycan Ordusu ayrıca, savaş esirlerine ve sivillere yönelik muamelenin Cenevre Sözleşmesi ve uluslararası insani hukukun gereklerine uygun olarak yürütüleceğini belirtir. Direniş varsa, her silahlı kişi tarafımızdan etkisiz hale getirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı 27 Eylül 2020 tarihinde Ermeni silahlı kuvvetlerinin sınır hattında yaptıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Azerbaycan-Ermenistan arasında geçtiğimiz haftalarda başlayan Tovuz çatışmalarının ardından sular durulmuyor. Tovuz’un Karabağ dışında işgal edilmiş bölgede olmaması nedeniyle çatışmalar başka bir noktaya ulaşmıştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Açıklamada, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Azerbaycan Ordusu Birlikleri tüm cephe boyunca bir karşı saldırı operasyonu başlattı

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamalarında Ermenistana karşı saldırı başlatıldığını belirtti. Açıklama devamında; Azerbaycan Ordusu’nun komuta personeli, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin savaş faaliyetlerini bastırmak ve sivil halkın güvenliğini sağlamak için birliklerimizin tüm cepheye karşı saldırı operasyonu başlatmaya karar verdi. Roket ve Topçu Birlikleri, cephe havacılığı ve insansız hava araçları (İHA) birliklerinin desteğiyle askeri personel ve tank birimleri, Ermeni’nin çok sayıda insan gücü (askeri personel), askeri tesis ve askeri teçhizatını belirlemektedir. ileri hatta ve düşmanın savunmasının derinliklerinde bulunan silahlı kuvvetler onları yok etti.

Alınan bilgiye göre Ermeni hava savunma birimlerinin 12 OSA uçaksavar füze sistemi çeşitli yönlerde imha edildi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopteri Terter yönünde düşürüldü, mürettebat yaşıyor. Birliklerimizin yıldırım karşı saldırı operasyonu devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Olarak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Azerbaycan’a destek açıklaması!

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…